Na hlavný obsah

V Iráne inštalujú na verejnosti kamery, aby dokázali identifikovať a potrestať nezahalené ženy

Pošlú im varovnú správu.

V Iráne inštalujú na verejnosti kamery, aby dokázali identifikovať a potrestať nezahalené ženy
Na snímke iránske ženy. Foto: Twitter/NowMyNews

Iránske úrady inštalujú na verejné miesta kamery, aby dokázali identifikovať a následne potrestať nezahalené ženy, oznámila v sobotu (8. 4.) iránska polícia. Informovala o tom agentúra Reuters.

Keď úrady identifikujú pomocou kamier nezahalenú ženu, pošlú jej „ako dôsledok varovnú správu“, uvádza polícia vo vyhlásení, ktoré zverejnil iránsky súdny portál Mizan a iné štátne médiá.

Polícia chce pritom takto predchádzať nedodržiavaniu zákona o nosení hidžábu. Dodáva, že nedodržiavanie tohto zákona poškodzuje duchovný obraz krajiny a vyvoláva neistotu.

Stále viac Iránok začalo po smrti 22-ročnej Mahsy Amíníovej, ktorú mravnostná polícia zadržala v septembri za údajne nesprávny spôsob nosenia hidžábu, odhadzovať svoje závoje. Smrť Amínovej pritom v krajine vyvolala rozsiahle protesty.

Internet zaplavili videá Iránok, ktoré odporujú iránskej mravnostnej polícii a riskujú zadržanie za nedodržiavanie predpísaného oblečenia, keď sa nezahalené prechádzajú po nákupných centrách, reštauráciách či uliciach.

Podľa islamského práva šaría, ktoré v Iráne zaviedli po revolúcii v roku 1979, sú ženy povinné zakrývať si vlasy a nosiť dlhé a voľné oblečenie, aby zakryli svoje postavy. Ženám, ktoré tieto pravidlá nedodržia, hrozí pokarhanie, pokuta alebo zadržanie.

Iránske ministerstvo vnútra 30. marca vyhlásilo, že v tomto zákone nebude robiť nijaké ústupky. Hidžáb pritom opísalo ako „jeden z civilizačných základov iránskeho národa“.
Rezort zároveň vyzval občanov, aby konfrontovali nezahalené ženy.

Takéto výzvy pritom v minulosti viedli k útokom na ženy zo strany zástancov tvrdej línie. Minulý týždeň si na internete získalo veľkú pozornosť napríklad video, ktoré zachytáva, ako muž hádže na nezahalenú ženu v obchode jogurt, všíma si Reuters.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet