Na hlavný obsah

Vakcína proti covidu zachránila v Európe viac ako milión ľudských životov, tvrdí WHO

Až 96 percent zachránených ľudí bolo starších ako 60 rokov.

Vakcína proti covidu zachránila v Európe viac ako milión ľudských životov, tvrdí WHO
Na snímke vakcína proti ochoreniu COVID-19. Foto: Unsplash

Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 zachránili od konca roka 2020 v Európe a krajinách bývalého Sovietskeho zväzu viac ako milión životov. Vyplýva to z vedeckých odhadov v správe, ktorú v pondelok (17. 4.) podľa agentúry DPA zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Odhadovaný počet zachránených ľudí vypočítali na základe počtu úmrtí a podaných vakcín v 26 krajinách. Podľa WHO od vypuknutia pandémie pred približne tromi rokmi zomreli na COVID-19 v európskom regióne viac ako dva milióny ľudí.

Európsky región WHO zahŕňa 53 krajín vrátane Ruska a niekoľkých krajín z Kaukazu a Strednej Ázie, členských štátov EÚ a Európskeho hospodárskeho priestoru.

Účinnosť vakcíny sa líšila v závislosti od prevládajúceho variantu koronavírusu v každej vlne pandémie. V štúdii sa nebrali do úvahy nepriame dôsledky očkovania.

Deväťdesiatšesť percent ľudí zachránených vakcínami bolo starších ako 60 rokov. Obzvlášť veľkému počtu úmrtí sa podarilo zabrániť počas vlny omikrónového variantu. V tejto fáze sa počet životov zachránených očkovaním odhaduje na takmer 570 000.

Zástupca WHO pre Európu Richard Pebody vyzval neočkovaných ľudí, aby sa dali zaočkovať. „Vďaka nášmu výskumu vidíme, koľko životov počas pandémie zachránila vakcína proti covidu v celej Európe,“ povedal Pebody podľa vyhlásenia WHO.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet