Na hlavný obsah

Zamestnanci letísk v Berlíne a Hamburgu vstúpili do štrajku za zvýšenie platov

Viaceré lety zrušili.

Zamestnanci letísk v Berlíne a Hamburgu vstúpili do štrajku za zvýšenie platov
Letisko v Berlíne. Foto: TASR/AP

Zamestnanci letísk v Berlíne a Hamburgu vstúpili v pondelok (24. 4.) do štrajku za zvýšenie platov. V dôsledku ich protestov v oboch mestách zrušili desiatky letov, informuje agentúra AP.

Na berlínskom letisku boli zrušené všetky odlety a tiež 70 z dovedna 240 plánovaných príletov. V dôsledku štrajku, ktorý len s malým predstihom ohlásilo odborové hnutie Verdi, oznámilo ráno hamburské letisko, že zrušilo 31 z 160 plánovaných odletov.

Štrajk sa začal v pondelok ráno o 3.30 h a mal by trvať do polnoci. Odborový zväz Verdi ním chce zvýšiť tlak na zamestnávateľov. Rokuje s nimi o príplatkoch za mimoriadne služby, ako napríklad víkendové, a tiež o pravidlách preplácania nadčasov.

V posledných mesiacoch tieto odbory často organizujú protestné akcie zamestnancov dopravy, nemocníc aj ďalších služieb patriacich do verejného sektora.

AP pripomína, že predstavitelia nemeckej vlády sa počas uplynulého víkendu dohodli s 2,5 miliónom zamestnancov verejného sektora na platových podmienkach, čím odvrátili ďalšie potenciálne štrajky. Zmienená dohoda sa však netýka zamestnancov letísk.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet