Na hlavný obsah

Austrália bojuje proti závislosti od nikotínu. Ako prvá zakáže rekreačné používanie e-cigariet

Obmedzenia sa budú týkať aj obalov, príchutí a farieb.

Austrália bojuje proti závislosti od nikotínu. Ako prvá zakáže rekreačné používanie e-cigariet
Ilustračná snímka elektronickej cigarety. Foto: Unsplash

Austrália sa stane prvou krajinou na svete, ktorá zakáže rekreačné vapovanie, oznámil v utorok (2. 5.) tamojší minister zdravotníctva Mark Butler. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Ako vapovanie sa označuje vdychovanie výparov, ktoré elektronická cigareta (e-cigareta) vytvára odparovaním náplne.

Dovoz e-cigariet určených pre lekárne sa neobmedzí, zakážu sa však všetky jednorazové e-cigarety. Obmedzenia sa budú týkať aj dostupných obalov, príchutí a farieb, spresnil minister.

„Už žiadne žuvačkové príchute, žiadni ružoví jednorožci ani e-cigarety v podobe zvýrazňovačov, aby si ich deti mohli schovať do peračníka. Namiesto toho budeme mať obyčajné obaly s obyčajnými príchuťami,“ dodal.

Najväčšia legislatívna medzera

Podľa jeho slov sa vapovanie stalo „najväčšou legislatívnou medzerou v austrálskej histórii“. Vláda preto nedopustí, aby úspechy pri znižovaní spotreby tabaku, boli „zničené touto novou hrozbou“ pre verejné zdravie.

„Štátom a komunitám na celom svete sa e-cigarety núkali ako terapeutický produkt, ktorý pomáha dlhoročným fajčiarom prestať fajčiť. U mladých ľudí, ktorí vapujú, je trikrát vyššia pravdepodobnosť, že začnú fajčiť. Toto sa musí skončiť. Nebudeme sa prizerať, ako vapovanie vytvára ďalšiu generáciu závislých od nikotínu,“ povedal Butler.

Zároveň oznámil súbor opatrení na podporu systému zdravotníctva vrátane nového národného programu skríningu rakoviny pľúc. Austrália počas nasledujúcich troch rokov zvýši daň z tabaku ročne o päť percent.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet