Na hlavný obsah

Bývalý šéf Audi chce priznať vinu v emisnej kauze, zaistí si tým podmienku

Autá výrazne prekračovali limity stanovené v zákone.

Bývalý šéf Audi chce priznať vinu v emisnej kauze, zaistí si tým podmienku
Na archívnej snímke z 25. apríla 2023 vtedajší šéf automobilky Audi Rupert Stadler sedí v súdnej sieni v Mníchove. Foto: TASR/DPA

Bývalý šéf automobilky Audi Rupert Stadler je pripravený priznať vinu za emisný škandál z roku 2015 výmenou za podmienečný trest a vysokú pokutu. Uviedol to v stredu (3. 5.) jeho tím obhajcov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Bývalého šéfa Audi, ktoré je jednou z divízií koncernu Volkswagen, obvinili v roku 2020 z účasti na emisnom škandále, ktorý vypukol koncom roka 2015.

V septembri toho roka americký Úrad na ochranu životného prostredia obvinil Volkswagen, že do áut s dieselovým motorom inštaloval softvér, ktorý umožňoval maskovať skutočné hodnoty oxidov dusíka.

Autá tak v bežnej premávke výrazne prekračovali limity stanovené v zákone na ochranu ovzdušia.

Stadler pôvodne obvinenia z podielu na emisnom škandále odmietal. Teraz však jeho obhajcovia zverejnili, že je pripravený priznať svoj podiel viny a vyhnúť sa tak väzeniu. To mu podľa sudcu hrozí na 1,5 až dva roky v prípade, že sa k účasti na podvodoch neprizná.

V prípade priznania viny skončí s podmienkou a pokutou vo výške 1,1 milióna eur. Stadlerovo priznanie pred súdom sa očakáva o dva týždne. Súd následne rozhodne, či jeho priznanie bolo dostatočné na stanovenie podmienečného trestu.

S dohodou súhlasila aj prokuratúra. Podľa nej inžinieri v Audi manipulovali s motormi tak, aby počas testov plnili stanovené emisné normy. V bežnej prevádzke ich však potom vysoko prekračovali.

Stadlera obžalovali spolu s bývalým predstaviteľom manažmentu Audi Wolfgangom Hatzom a jedným z inžinierov. Hatz aj inžinier sa k manipuláciám medzičasom priznali.

Samotného Stadlera obžalovali s tým, že nezastavil predaj takto upravených vozidiel ani po tom, ako sa kauza zverejnila.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet