Na hlavný obsah

Eduard Heger sa podľa lídrov politických strán mal funkcie vzdať už v decembri

Podľa Aliancie tak Slovensko prišlo o päť cenných mesiacov.

Eduard Heger sa podľa lídrov politických strán mal funkcie vzdať už v decembri
Poverený predseda vlády Eduard Heger. Foto: TASR

Mimoparlamentná strana Hlas-SD vníma odchod poverenej vlády Eduarda Hegera ako nevyhnutný krok k stabilizácii politickej scény a k príprave Slovenska na predčasné parlamentné voľby. Líder strany Peter Pellegrini dodal, že vláda odborníkov nesmie prekryť zlyhania tejto koalície. Strana avizuje, že nevysloví dôveru tejto vláde.

„Hlas-SD sa v tejto situácii bude správať zodpovedne. Od úradníckej vlády očakáva len riešenie prípadných krízových situácií. Hlas-SD nevysloví dôveru tejto vláde,“ uviedol Pellegrini.

Myslí si, že predstavitelia chaosu a rozkladu štátu sú lídri strán bývalej koalície. „Vyzývame všetky politické strany, aby ukončili tento chaos a v parlamente schválili júlový termín predčasných volieb. Vyzývame Sme rodina, SaS a Progresívne Slovensko, aby takýto návrh podporili. Je to jediná cesta, ako ukončiť chaos,“ dodal Pellegrini.

Riešenie mal v rukách vlani v lete

Eduard Heger nedokázal využiť potenciál vlády, aby Slovensko napredovalo. Uviedla to opozičná strana SaS. Podľa šéfa liberálov Richarda Sulíka mal Heger riešenie vo svojich rukách vlani v lete, „keď mohol uprednostniť štyroch výkonných ministrov a podporu 20 poslancov, ale rozhodol sa pre Igora Matoviča, ktorý bol najväčším problémom Slovenska“.

Strana hovorí o nevyhnutnosti pokojnej úradníckej vlády. „Eduard Heger bol najnerozhodnejším premiérom v histórii Slovenska. Nedokázal využiť potenciál vlády, aby Slovensko napredovalo. Uprednostnil vládu v menšine, ktorú nevedel udržať. Aj preto podporíme úradnícku vládu,“ dodal podpredseda SaS Branislav Gröhling.

Poslankyňa Mária Kolíková (SaS) podotkla, že vláda, ktorá padla a nedokáže zodpovedne vládnuť ani do predčasných volieb, musí odísť. „Je smutné, že je ohrozený plán obnovy, ale ten bol ohrozený už v septembri, keď premiér a bývalé koaličné strany nechali nezodpovedne odísť SASKU z vlády,“ uviedla.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková.
Na snímke Mária Kolíková.Foto: TASR

Funkcie sa mal vzdať už v decembri

Mimoparlamentné KDH verí, že prezidentka sa pri úradníckej vláde zachová nadstranícky. Úradnícka vláda by mala byť schopná prijímať odborné rozhodnutia bez snahy zaťahovať ľudí do ideologických či zbytočných politických zápasov. Povedal to šéf KDH Milan Majerský.

László Sólymos z mimoparlamentnej maďarskej strany Aliancia reagoval tým, že Eduard Heger sa mal funkcie povereného premiéra vzdať už v decembri 2022, keď bola jeho vláde vyslovená nedôvera.

„Volali sme po úradníckej vláde. Eduard Heger sa svojej funkcie nakoniec vzdal až dnes, keď už nebolo úniku. K tomuto kroku mal pristúpiť už 15. decembra 2022. Slovensko by nestratilo päť cenných mesiacov,“ uviedol Sólymos v stanovisku.

Slovensko čakajú náročné mesiace

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) podporí všetky kroky, ktoré pomôžu znížiť mieru chaosu. Predseda PS Michal Šimečka sa zároveň dočasne poverenej vláde poďakoval za to, že držala jasnú zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska.

„Čo bolo na fungovaní tejto vlády zlé, ubližujúce a chaotické, všetci vieme. Nemá zmysel to teraz opakovať. V PS sa jej preto chceme už len poďakovať za to, čo bolo dobré – minimálne za držanie jasnej zahraničnopolitickej orientácie Slovenska,“ skonštatoval Šimečka.

Slovensko podľa Šimečku čakajú náročné mesiace. „My sa v nich budeme správať konštruktívne a podporíme všetky kroky, ktoré pomôžu znížiť mieru chaosu. V kampani ponúkneme kvalitný program a budeme presviedčať ľudí, aby nám dali šancu robiť normálnu, odbornú politiku orientovanú na budúcnosť,“ doplnil.

europoslanec Michal Šimečka.
Na snímke europoslanec a nový prdseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka.Foto: TASR

SNS a Republika apelujú na skorší termín volieb

Mimoparlamentná SNS považuje Hegerov odchod z funkcie povereného premiéra za nevyhnutný krok, ktorý mal urobiť už dávno. SNS aj mimoparlamentné hnutie Republika apelujú na čo najskorší termín predčasných parlamentných volieb.

„Eduard Heger vojde do dejín ako najneschopnejší premiér Slovenska. Zodpovednosť za jeho vládu však majú všetky strany SaS, Sme rodina a OĽANO. Igor Matovič, Richard Sulík ani Boris Kollár sa nemôžu zbaviť zodpovednosti za predchádzajúce tri roky vlády,“ skonštatovala v reakcii SNS. Strana opätovne vyzýva opozíciu na jednotný postup v parlamentných voľbách.

„Tieto tri roky ukázali amaterizmus politických strán, ktoré sa navonok snažia tváriť odborne, ale nič okrem populizmu, zloby a nenávisti verejnosti neponúkajú,“ doplnila v stanovisku SNS, ktorá vyzýva poslancov Národnej rady SR na to, aby podporili čo najskorší termín parlamentných volieb.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko