Na hlavný obsah

Exsiskára Petra Tótha, ktorý spolupracoval s Kočnerom, odsúdili za vyhrážky novinárke

Proti rozsudku sa odvolal.

Exsiskára Petra Tótha, ktorý spolupracoval s Kočnerom, odsúdili za vyhrážky novinárke
Na archívnej snímke exsiskár Peter Tóth. Foto: TASR/Michal Svítok

Samosudkyňa Okresného súdu v Nitre uznala exsiskára Petra Tótha vinným z trestného činu vydierania dnes už zosnulej novinárky Jany Teleki. Súd mu uložil podmienečný trest odňatia slobody na dobu dva roky s dvojročnou skúšobnou lehotou. Rovnaký trest pre neho navrhol aj prokurátor. Obžalovaný sa proti rozsudku odvolal.

Novinárke Teleki sa mal vyhrážať za jej texty. V telefonáte mal od nej požadovať prerobenie článku a žiadal, aby sa nevyjadrovala o jeho synovi. V prípade, že tak neurobí, bude ju považovať za svojho nepriateľa. Novinárke sa mal vulgárne vyhrážať, a to aj fyzickým násilím.

Teleki si rozhovor nahrala. Podľa súdnej znalkyne je na nahrávke „s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou“ hlas Petra Tótha. Prokurátor skonštatoval, že aj znalec z odboru elektrotechnika, počítačové programy a software potvrdil, že ide o autentickú nahrávku.

Namietal zákonnosťou dôkazu

Peter Tóth na súde namietal, že nahrávka z novinárkinho telefónu je nezákonným dôkazom, na ktorom stavali prípravné i súdne pojednávanie. „Tento dôkaz z právneho hľadiska neexistuje a všetky ostatné dôkazy vyplynuli z tohto nezákonne získaného dôkazu,“ uviedol v záverečnej reči.

Podľa sudkyne však bol dôkaz získaný zákonne a obžalovaný naplnil podstatu trestného činu vydierania, keď „pod hrozbou násilia nútil Teleki zmeniť článok.“

Hneď po vynesení rozsudku sa Peter Tóth proti rozhodnutiu súdu odvolal, keďže trestné konanie aj hlavné pojednávanie sa podľa neho viedlo na základe nezákonne získaných dôkazov. Na otázku, či sa novinárke vyhrážal, priamo neodpovedal.

„Ja odpovedám právnou rečou, pretože tu by sa malo rozhodovať na základe práva. Ja som sa bránil na základe práva a na základe práva tvrdím, že neexistuje žiadny dôkaz o mojej trestnej činnosti,“ doplnil.

Peter Tóth spolupracoval s Marianom Kočnerom, ktorého obžalovali v kauze novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov, na portáli Na pranieri.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko