Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Inflácia núti ľudí siahať na ich finančné rezervy a šetriť. Slováci sú najochotnejší vzdať sa jedla v reštaurácii

Rast cien na Slovensku ale začal spomaľovať.

Inflácia núti ľudí siahať na ich finančné rezervy a šetriť. Slováci sú najochotnejší vzdať sa jedla v reštaurácii
Ilustračná snímka eurobankoviek. Foto: RTVS

Pre vysokú infláciu muselo siahnuť na svoju finančnú rezervu 43,7 percent Slovákov. Vysokú mieru inflácie ako riziko pre svoje osobné financie zároveň vnímalo viac než osem z desiatich ľudí na Slovensku. Vyplýva to z online prieskumu investičnej platformy Portu.

Žiadne riziká pre infláciu nevidelo necelých 5 percent Slovákov. Najviac ovplyvňujú osobné financie vysoký nárast cien, pomalý rast platov, rastúce úroky z úverov. Stratu zamestnania ako riziko uviedlo 23 percent opýtaných.

„Aktuálna situácia je v porovnaní s globálnou ekonomickou krízou v rokoch 2008 až 2009 odlišná v tom, že ľudia v oveľa menšej miere vidia ako riziko možnú stratu zamestnania. V marci 2023 dosiahla miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku 5,61 percenta. V roku 2009 to bolo 10,33 percenta. Aj preto mohla slovenská ekonomika ťažiť z rastu domácej spotreby,“ priblížil analytik Portu Marek Malina.

Necelých 14 percent Slovákov sa v prieskume tiež vyjadrilo, že sa nemusí uskromňovať. Najväčšiu ochotu šetriť mali ľudia v prípade jedla v reštaurácii, ktoré označilo 48 percent ako jednu z oblastí, ktorú si odpúšťajú, aby sa vošli do rodinného rozpočtu.

Nasledovali dovolenky, ktoré označilo 46 percent Slovákov a nákupy novej výbavy do domácnosti. Rast cien na Slovensku ale začal spomaľovať. Inflácia v apríli poklesla na hodnotu 13,8 percenta.

Koncom roka by mali ceny stúpať ešte miernejšie a tento trend by mal pokračovať aj v roku 2024. „Najpomalšie by mali stúpať ceny potravín, tie dokonca môžu aj zlacnieť, tak ako sa to stalo v tomto mesiaci v Česku,“ povedal Malina.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika