Na hlavný obsah

Inflácia v apríli klesla na úroveň vlaňajšieho júla. Ceny však medziročne vzrástli

Infláciu najviac ovplyvnili rastúce ceny pohonných látok.

Inflácia v apríli klesla na úroveň vlaňajšieho júla. Ceny však medziročne vzrástli
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Inflácia v apríli 2023 medziročne klesla na 13,8 percenta, čo je úroveň naposledy zaznamenaná v júli minulého roka. Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v apríli 2023 medzimesačne vzrástli o 0,6 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Ceny medzimesačne vzrástli vo všetkých 12 odborov (výdavkových skupín domácností), ktoré predstavujú kategórie výdavkov domácností. Najväčší vplyv na infláciu mal medzimesačný rast cien pohonných látok o 1,4 percenta. Prejavili sa zvýšením cien v odbore doprava o 1,8 percenta. Z dopravných služieb vzrástla tiež cestná osobná doprava o 2,1 percenta.

Graf medziročného vývoja inflácie od apríla 2022.
Graf medziročného vývoja inflácie od apríla 2021.Foto: Štatistický úrad SR

V porovnaní s marcom významne vzrástli tiež ceny tovarov a služieb na bežnú údržbu domácnosti a tovary krátkodobej spotreby. Obe zhodne o 3,2 percenta.

Medziročne boli vyššie ceny v 11 z 12 sledovaných výdavkových skupinách (odboroch) domácností, päť odborov dosiahlo medziročný rast vyšší ako 12 percent. Odbor doprava klesol o 0,2 percenta.

Index spotrebiteľských cien sa v apríli 2023 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 13,7 percenta, za nízkopríjmové domácnosti o 14,7 percenta a za domácnosti dôchodcov o 14,6 percenta.

V súhrne za štyri mesiace roku 2023 sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 14,8 percenta (za domácnosti zamestnancov o 14,7 percenta, za nízkopríjmové domácnosti, za domácnosti dôchodcov zhodne o 15,7 percenta).

Pri aprílovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 13,8 percenta dosiahla jadrová inflácia hodnotu 14,7 percenta a čistá inflácia hodnotu 11,2 percenta. Ako v pondelok (15. 5.) informoval štatistický úrad, medzimesačne dosiahla jadrová inflácia hodnotu 0,6 percenta a čistá inflácia hodnotu 0,7 percenta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika