Na hlavný obsah

Juhokórejská raketa Nuri vyniesla na obežnú dráhu Zeme osem vesmírnych družíc

Štart bol pôvodne plánovaný už v stredu.

Juhokórejská raketa Nuri vyniesla na obežnú dráhu Zeme osem vesmírnych družíc
Na snímke štart juhokórejskej rakety Nuri, ktorá vyniesla na obežnú dráhu Zeme osem vesmírnych družíc vo štvrtok 25. mája 2023. Foto: TASR/AP

Juhokórejská raketa Nuri vo štvrtok (25. 5.) vyniesla na obežnú dráhu Zeme osem vesmírnych družíc. Oznámila to juhokórejská vláda, informovala agentúra Jonhap.

Trojstupňová nosná raketa KSLV-II na kvapalné palivo odštartovala z vesmírneho strediska Naro na juhu krajiny o 18.24 h miestneho času (11.24 h SELČ).

Nuri zhruba 13 minút po štarte umiestnila osem satelitov na stanovenú orbitu nachádzajúcu sa približne 550 kilometrov nad zemským povrchom. Krátko nato s družicami nadviazala spojenie juhokórejská výskumná stanica v Antarktíde, uviedlo kórejské ministerstvo pre vedu.

Štart nosnej rakety bol naplánovaný už na stredu (24. 5.), no bol odložený pre technické problémy, ktoré sa cez noc podarilo odstrániť.

Ako uviedla agentúra Jonhap, ide o kľúčovú misiu pre juhokórejský vesmírny program. Soul totiž týmto krokom potvrdil, že pomocou vlastných technológii je schopný vynášať satelity na obežnú dráhu Zeme.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet