Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Kollár vyhlási predčasné voľby 9. júna. Termín ostáva nezmenený

Vyhlásením volieb sa začína aj predvolebná kampaň.

Kollár vyhlási predčasné voľby 9. júna. Termín ostáva nezmenený
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Foto: SITA/Diana Černáková

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) vyhlási termín predčasných volieb 9. júna. Konať sa budú 30. septembra. Potvrdil to po štvrtkovom (25. 5.) rokovaní parlamentu.

Podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva musí predseda parlamentu vyhlásiť termín volieb 110 dní predo dňom ich konania.

Pri termíne predčasných volieb poslanci odsúhlasili aj možnú skoršiu lehotu ich vyhlásenia. Vzťahuje sa však iba na voľby, ktoré sa budú konať 30. septembra 2023. Blížiace sa parlamentné voľby tak môžu byť vyhlásené najskôr 23. mája a najneskôr 12. júna.

Podľa zákona musia strany, ktoré sa chcú v parlamentných voľbách uchádzať o hlas voličov, podať kandidátnu listinu najneskôr 90 dní pred ich konaním. Podať kandidátky by tak mali do 2. júla. Vyhlásením volieb sa začína aj predvolebná kampaň. Strany na ňu môžu minúť najviac tri milióny eur vrátane dane z pridanej hodnoty.

„Do limitu nákladov politickej strany podľa prvej vety sa započítava aj rozdiel medzi cenou daru alebo iného bezodplatného plnenia uvedenou v zmluve a cenou obvyklou a náklady na propagáciu politickej strany, ktoré politická strana vynaložila v čase začínajúcom 180 dní predo dňom vyhlásenia volieb,“ píše sa v zákone.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko