Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Niektorí ľudia stále čakajú na odpoveď z pilotnej výzvy na obnovu domu. Nevedia, či môžu začať prerábať

Odpoveď dostanú zrejme neskôr ako žiadatelia v ďalšom kole.

Niektorí ľudia stále čakajú na odpoveď z pilotnej výzvy na obnovu domu. Nevedia, či môžu začať prerábať
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Chcú rekonštruovať, no nevedia, či dostanú peniaze. Asi polovica ľudí, ktorí požiadali o dotáciu z pilotných výziev na obnovu domov, čaká na odpoveď. Paradoxom je, že záujemcovia z ďalšieho kola žiadostí z tejto jari budú mať zrejme odpovede skôr.

Dve pilotné výzvy odštartovali vlani v polovici októbra. Viac ako 3,5 tisíca vlastníkov starých rodinných domov sa rozhodlo využiť šancu získať príspevok na rekonštrukciu.

Výzve na obnovu domov sa v reportáži venovala redaktorka RTVS Klára Grausová:

„Pôjdeme do väčšej rekonštrukcie, ktorá by nám urobila väčšiu úsporu energií do budúcna. Žiadosť do výzvy obnov dom sme posielali 30. novembra 2022 a ku dnešnému dňu sme do teraz nedostali žiadne vyjadrenie. Čiže je to už takmer bezmála šesť mesiacov. Nevieme, či máme začať, alebo máme ešte čakať alebo či vôbec nejaké peniaze dostaneme,“ uviedla jedna zo žiadateliek z Liptovskej Tepličky.

„Na strane tých žiadateľov, ktorí nemajú odpoveď je veľký zmätok. Tí ľudia si potrebujú zohnať projektanta, stavebnú firmu. Nevedia, že či si majú tú svoju žiadosť späť vziať a možno čakať na ďalšiu novú výzvu,“ povedal analytik platformy Budovy pre budúcnosť Richard Paksi.

Dochádza im trpezlivosť

Ľuďom pomaly dochádza trpezlivosť. Tých, ktorí čakajú na vyhodnotenie svojich žiadostí už aj pol roka sú stovky. Slovenská agentúra životného prostredia posilnila tímy pracovníkov, ktorí to majú na starosti. Záväzný termín však nemajú.

„Dôvod je ten, že tie pilotné výzvy boli trošku náročnejšie na počet príloh a dokumentov, ktoré žiadateľ predkladal. Je to časovo náročnejšie,“ vysvetlil odborný garant sekcie plánu obnovy Matej Kerestúr.

„Tá prvá pilotná výzva nebola konzultovaná s odborníkmi v dostatočnej miere a aj ten odborný tím nebol pripravený a to spôsobilo tie počiatočné problémy, až do teraz,“ skonštatoval prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.

Medzičasom sa podmienky zjednodušili a ľudia, ktorí využili už tohtoročnú tretiu výzvu alebo využijú ďalšie, tak dlho čakať nebudú. Spätne zjednodušiť posudzovanie pilotných žiadostí už ale možné nie je.

„Do vyhlásenia ďalšej výzvy máme ambíciu tie pilotné výzvy uzavrieť – tak do konca augusta,“ informoval Kerestúr.

„To, čo by bolo naozaj správne je, aby v tej ďalšej výzve povedali, že do tridsiatich dní tá odpoveď pre vás príde. Poprípade spravili niečo také, aby ten žiadateľ videl na tom webovom portále v akom procese je momentálne jeho žiadosť,“ dodal Paksi.

Podobný program funguje v Českej republike s lehotou na vyhodnotenie jeden a pol mesiaca.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika