Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Odsúdený bieloruský opozičný novinár Pratasevič dostal milosť

Vo väzení mal stráviť osem rokov.

Odsúdený bieloruský opozičný novinár Pratasevič dostal milosť
Bieloruský opozičný novinár Raman Pratasevič. Foto: SITA/Ramil Nasibulin/BelTA pool photo via AP

Ramana Prataševiča, bývalého šéfredaktora bieloruského opozičného média Nexta, ktorého tento mesiac odsúdili na osem rokov väzenia, omilostili. Informovala o tom v pondelok (22. 5.) štátna tlačová agentúra Belta s odvolaním sa na samotného novinára.

„Doslova v tejto chvíli som podpísal všetky dokumenty, v ktorých sa uvádza, že ma omilostili,“ povedal Pratasevič.

Bieloruské bezpečnostné zložky zadržali 27-ročného Prataseviča vlani v máji spolu s jeho vtedajšou ruskou partnerkou Sofiou Sapegovou. Zadržali ich po tom, ako prinútili civilné lietadlo smerujúce z Atén do Vilniusu pristáť v Minsku.

Letecký incident a zadržanie dvojice odsúdili viaceré krajiny vrátane Spojených štátov a Európskej únie, ktoré následne rozšírili sankcie proti bieloruskému režimu. Sapegovú minulý rok v Bielorusku odsúdili na šesť rokov väzenia.

Vyzývanie na štátny prevrat a ďalšie trestné činy

Pratasevič po zatknutí uzavrel s úradmi dohodu o priznaní viny a spolupracoval. Súd ho 3. mája odsúdil spolu s ďalšími dvoma obžalovanými, ktorých súdili v neprítomnosti, okrem iného za verejné výzvy na prevzatie štátnej moci, teroristické činy, hanobenie hlavy štátu, šírenie vedome nepravdivých informácií o Bielorusku a ďalšie trestné činy.

Rozsudok nadobudol právoplatnosť 18. mája, pretože sa opozičný novinár neodvolal, pripomenul spravodajský server Naša Niva.

Spravodajský kanál Nexta pod Pratasevičovým vedením informoval o rozsiahlych povolebných protestoch proti režimu dlhoročného autoritárskeho bieloruského lídra Alexandra Lukašenka po prezidentských voľbách v auguste 2020.

Úrady vtedy Lukašenka opätovne vyhlásili za víťaza volieb, opozícia a západné krajiny však voľby považujú za zmanipulované. Režim, ktorý tvrdo zasiahol proti protestom, označil Nextu za „teroristickú organizáciu“.

Rozhovor v televízii pod nátlakom

Bieloruská opozičná líderka Sviatlana Cichanovská, ktorá žije v exile, označila odsúdenie novinára za ďalšiu „neúctu k spravodlivosti“ a celý proces za výmysel. „Pratasevič je rukojemníkom režimu od únosu lietadla,“ povedala.

V rozhovore pre štátnu televíziu po svojom zatknutí Pratasevič povedal, že si Lukašenka váži, uznáva svoju vinu a nechce sa viac angažovať v politike. Podľa nezávislých médií bol rozhovor poskytnutý pod nátlakom.

Pratasevičova rodina po jeho zadržaní uviedla, že ho donútili k falošným priznaniam. Jeho verejná kritika bieloruskej opozície podporila špekulácie, že sa dostal pod silný tlak úradov, uviedla BBC.

Väčšina bieloruských opozičných aktivistov utiekla z krajiny z dôvodou represií režimu, zatiaľ čo iní skončili vo väzení. Bieloruský súd v neprítomnosti odsúdil aj Cichanovskú, ktorú v marci odsúdili na 15 rokov väzenia okrem iného za sprisahanie s cieľom protiústavne sa zmocniť moci.

Podľa mimovládnej organizácie Vjasna je v Bielorusku v súčasnosti takmer 1 500 politických väzňov. Patrí medzi nich aj Cichanovskej manžel, ktorého ešte v roku 2021 odsúdili na 18 rokov za mrežami.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet