Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Parlament schválil stanovisko k zákazu spaľovacích motorov. Zaviazal budúce vlády, aby hlasovali proti

Vlády majú hlasovať proti ich reguláciám.

Parlament schválil stanovisko k zákazu spaľovacích motorov. Zaviazal budúce vlády, aby hlasovali proti
Na snímke tankovacie pištole na čerpacej stanici na biopalivá. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Plénum Národnej rady (NR) SR schválilo vo štvrtok (18. 5.) stanovisko parlamentu k európskemu zákazu výroby nových spaľovacích motorov po roku 2035.

Podľa uznesenia má vláda hlasovať proti každému návrhu, ktorý smeruje k znevýhodňovaniu, predražovaniu alebo zákazu spaľovacích motorov. Zároveň má viesť aktívne rokovanie a hľadať podporu u partnerských štátov EÚ proti zákazu spaľovacích motorov. Má tiež presadzovať princíp technologickej neutrality.

„Slovenská republika je proti všetkým iniciatívam a reguláciám na úrovni EÚ smerujúcim k znevýhodňovaniu a predražovaniu využívania spaľovacích motorov alebo k zákazu spaľovacích motorov, pri ktorých nie je jednoznačne zrejmé, že sú na prospech vyššieho cieľa, akým je osobitne zdravé životné prostredie,“ uviedli poslanci za strany SaS a Sme rodina v schválenom uznesení.

Slovensko má tiež podporovať zachovanie technologickej neutrality. Chcú, aby istý druh osobnej a nákladnej prepravy z hľadiska pohonu nebol nadraďovaný bezdôvodne nad in. Pod takýmto dôvodom si predstavujú najmä zachovanie zdravej klímy.

Poslanci pripomenuli, že výbor NR SR pre európske záležitosti v marci prijal uznesenie, podľa ktorého malo Slovensko na pôde EÚ hlasovať proti zákazu spaľovacích motorov. Konečný súhlas zástupcov Slovenska s týmto zákazom preto podľa schváleného materiálu považujú poslanci za neakceptovateľné porušenie zákona a prekročenie kompetencií exekutívy.

SaS sa obáva závislosti od Číny

Elektromobily majú viacero nevýhod. Ak by sa prestali vyrábať autá na spaľovacie motory, SR by mohla byť závislá od Číny. Na tlačovej konferencii to po hlasovaní v Národnej rade (NR) SR o uznesení k zákazu spaľovacích motorov povedal predseda strany SaS Richard Sulík.

Plénum NR SR schválilo vo štvrtok stanovisko parlamentu k európskemu zákazu výroby nových spaľovacích motorov po roku 2035. Podľa uznesenia má vláda hlasovať proti každému návrhu, ktorý smeruje k znevýhodňovaniu, predražovaniu alebo zákazu spaľovacích motorov.

Zároveň má viesť aktívne rokovanie a hľadať podporu u partnerských štátov EÚ proti zákazu spaľovacích motorov a presadzovať princíp technologickej neutrality.

„Vôbec nie sme proti elektromobilom, ale vidíme tam dosť významných nevýhod, lebo očakávame, že nebude dostatok elektrickej energie.

Keď sa zároveň prestane predávať benzín a nafta, štát bude mať výpadky na dani z benzínu a nafty, z uhľovodíkových palív, je to približne 1,5 miliardy eur, ktoré štát bude musieť nahradiť,“ povedal Sulík s tým, že problém vidí aj s nedoriešenou recykláciou elektromobilov.

Ján Oravec (SaS) pripomenul, že na výbore NR SR pre európske záležitosti bol odignorovaný záväzok, podľa ktorého malo Slovensko na pôde Európskej únie (EÚ) hlasovať proti zákazu spaľovacích motorov. Konečný súhlas zástupcov Slovenska s týmto zákazom preto podľa schváleného materiálu považujú poslanci za neakceptovateľné porušenie ústavy.

„Európska komisia hovorí, že k bezemisnej doprave sa dostaneme tým, že zrýchlene prejdeme na elektromobilitu. Náš názor je, že zrýchlený prechod na elektromobilitu môže spôsobiť viac problémov ako osohu. Oveľa užitočnejšie je, ak zachováme technologickú neutralitu a necháme technológie medzi sebou súťažiť,“ povedal Oravec.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika