Na hlavný obsah

Rakúsku exministerku Karmasinovú usvedčili z podvodov pri štátnych zákazkách

Odsúdili ju na 15-mesačné väzenie s trojročným podmienečným odkladom.

Rakúsku exministerku Karmasinovú usvedčili z podvodov pri štátnych zákazkách
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Krajinský súd vo Viedni v utorok (23. 5.) odsúdil bývalú rakúsku ministerku pre rodinu a mládež Sophiu Karmasinovú na 15-mesačné väzenie s trojročným podmienečným odkladom. TASR správu prevzala z agentúr APA a AFP.

Karmasinovú podľa hovorcu súd uznal za vinnú v prípade uzatvárania nezákonných dohôd obmedzujúcich konkurenciu s cieľom získať štátne zákazky.

Súd však exministerku zbavil obvinení zo sprenevery štátnych peňazí, ktorej sa mala dopustiť po odchode z funkcie. Ministerkou pre rodinu a mládež bola v rokoch 2013 až 2017.

Súd oslobodil aj predstaviteľa ministerstva športu, ktorý bol obvinený z účasti na nezákonných dohodách s cieľom získať vládne zákazky.

Tento prípad má spojitosť s korupčným škandálom Ibizagate. V máji 2019 bol zverejnený záznam zo skrytej kamery na španielskom ostrove Ibiza. Vtedajší líder Slobodnej strany Rakúska FPÖ Heinz-Christian Strache na ňom ponúka verejné zákazky výmenou za pomoc pri volebnej kampani.

Po zverejnení videa musel Strache odstúpiť z postu šéfa strany i z funkcie vicekancelára. Vnútropolitická kríza si na jeseň 2019 vynútila nové voľby.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet