Na hlavný obsah

RSF: Dezinformácie prehlušujú dôveryhodné správy. Nebezpečenstvo predstavuje aj umelá inteligencia

Žurnalistika je bičovaná propagandou.

RSF: Dezinformácie prehlušujú dôveryhodné správy. Nebezpečenstvo predstavuje aj umelá inteligencia
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Žurnalistika je bičovaná propagandou a stále sofistikovanejšími falošnými správami, k čomu napomáha aj umelá inteligencia a neschopnosť technologických spoločností na ňu dohliadať.

V stredu (3. 5.) zverejnenom Svetovom indexe slobody tlače na to upozorňuje Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF), informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Pre novinárov je nepriaznivé prostredie v 70 percentách zo 180 hodnotených krajín, zhodnotila RSF v indexe slobody tlače. Ako dobré ho hodnotí len v ôsmich krajinách.

Na vrchole tohtoročného rebríčka sa opäť umiestnilo Nórsko. Druhé miesto však netradične obsadilo Írsko a nie ďalšia severská krajina. Tretie je Dánsko, uvádza RSF na svojej webovej stránke.

Slovensko obsadilo 17. priečku a oproti vlaňajšku si polepšilo o desať miest. Zlepšilo sa aj susedná Česko, ktoré sa z vlaňajšej 20. priečky posunulo na 14. miesto.

Posledné tri priečky obsadili ázijské krajiny. Vietnam (178. priečka), „ktorý takmer ukončil svoj hon na reportérov“, Čína (179. priečka) – „najväčší väzniteľ novinárov“ a napokon Severná Kórea.

Spojené štáty si pohoršili o tri priečky a umiestnili sa na 45. mieste v dôsledku zhoršenia bezpečnostnej situácie novinárov. Rusko sa prepadlo o deväť priečok na 164. miesto. RSF upozorňuje, že Moskva začala rekordne rýchlo šíriť svoje správy v okupovaných častiach južnej Ukrajiny a doposiaľ najtvrdšie zasahuje proti nezávislým médiám.

Blízky východ a severná Afrika

Blízky východ a severná Afrika sú stále najnebezpečnejšími regiónmi pre novinárov, zatiaľ čo Európa je považovaná za najbezpečnejšiu, hoci Nemecko (21. priečka) si v dôsledku útokov na novinárov pohoršilo o päť miest.

RSF tiež upozorňuje na množstvo foriem dezinformácií, ktoré prehlušujú dôveryhodné správy. Tento problém pritom ešte viac umocňuje umelá inteligencia.

„Stierajú sa rozdiely medzi pravdou a nepravdou, skutočným a umelo vytvoreným, faktami a ľsťami, čo ohrozuje právo na informácie,“ uvádza sa v indexe.

RSF upozorňuje napríklad na program umelej inteligencie Midjourney, ktorý dokáže vytvárať veľmi kvalitné fotografie. Na sociálne siete sa tak stále častejšie dostávajú vierohodné falošné fotografie. Napríklad nepravé fotografie zatýkania bývalého amerického prezident Donalda Trumpa.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet