Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Rusko podniklo najväčší dronový útok na Kyjev od začiatku invázie

Na Ukrajinskú metropolu ich zaútočilo asi 40.

Rusko podniklo najväčší dronový útok na Kyjev od začiatku invázie
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Kyjev v noci na nedeľu (28. 5.) čelil najväčšiemu dronovému útoku od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Na ukrajinskú metropolu zaútočilo približne 40 „kamikadze dronov“ iránskej výroby, uviedli tamojší predstavitelia. Informovali o tom denník The Guardian a agentúra AFP.

Ukrajinské vzdušné sily v príspevku na sociálnej sieti Telegram vyhlásili, že sa im podarilo zostreliť 52 z celkových 54 dronov Šáhid iránskej výroby. Dodali, že ruská armáda dronmi útočila najmä na vojenskú a kritickú infraštruktúru v Kyjeve a ďalších centrálnych regiónoch Ukrajiny.

„Nepriateľ sa dnes rozhodol ‚zagratulovať‘ Kyjevčanom pri príležitosti Dňa Kyjeva prostredníctvom svojich smrtiacich dronov,“ napísal na Telegrame šéf vojenskej administratívy Kyjeva Serhij Popko. Dodal, že útok prebiehal vo viacerých vlnách a letecký poplach preto v ukrajinskej metropole trval až päť hodín.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko zároveň potvrdil, že pri útoku prišiel o život jeden civilista – 41-ročný muž. Zranenia utrpeli ďalšie tri osoby.

The Guardian pripomína, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom stredajšom (24. 5.) videoprejave apeloval na Teherán, aby sa nestaval na „temnú stranu dejín“ tým, že dodáva drony Moskve, ktorá od februára 2022 vedie ofenzívu na Ukrajine. Teherán následne Zelenského obvinil z protiiránskej propagandy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet