Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

S blížiacou sa konferenciou Globsec sa obnovujú hraničné kontroly. Sprísnia sa aj kontroly na letiskách

Bezpečnosť sa stráži aj pre iné podujatia.

S blížiacou sa konferenciou Globsec sa obnovujú hraničné kontroly. Sprísnia sa aj kontroly na letiskách
Ilustračná snímka - Kontrola na hraničnom priechode Bratislava - Jarovce / Kittsee. Foto: TASR/Pavol Zachar

Od stredy (24. 5.) sa dočasne obnovujú kontroly na hraniciach SR s Rakúskom, Maďarskom, Poľskom, Českom a na medzinárodných letiskách. Potrvajú do 8. júna. Polícia ku kontrolám pristúpi, ak si to bude situácia vyžadovať na základe operatívnych informácií.

Kontrola sa obmedzí na nevyhnutný čas. Vláda opatrenie prijala v súvislosti s viacerými podujatiami s účasťou zahraničných návštevníkov.

„Pre zrýchlenie procesu hraničnej kontroly odporúčame všetkým osobám vstupujúcim na naše územie, aby mali svoje cestovné doklady (občianske preukazy, prípadne cestovné pasy) pripravené na kontrolu (vrátane dokladov svojich detí) a najmä v časoch vyššej hustoty premávky vyrazili na svoju cestu s malým predstihom,“ uviedlo Ministerstvo vnútra (MV) SR.

Hraničným kontrolám sa venovala aj redakacia Správ RTVS:

Pozemné hranice SR s Poľskom, Českom, Rakúskom a Maďarskom možno počas trvania kontrol prekračovať iba na vybraných hraničných priechodoch.

Výnimku majú zložky integrovaného záchranného systému, osoby vykonávajúce práce na poľnohospodárskych alebo lesných pozemkoch, poľovníci a rybári pri výkone svojej činnosti do piatich kilometrov od vnútornej hranice.

Vlaková a letecká medzinárodná doprava nie je v tejto súvislosti žiadnym spôsobom obmedzovaná alebo zmenená.

Dôvodom opatrenia sú viaceré podujatia, na ktorých sa podľa predbežných informácií očakáva masívna účasť nielen slovenských, ale aj zahraničných návštevníkov.

„Ide napríklad o stretnutie motocyklového klubu Hells Angels, koncert svetoznámej hudobnej skupiny, športové podujatia, konferencia Globsec a ďalšie,“ skonštatoval rezort vnútra.

Zavedením dočasných kontrol sa má na hraniciach vytvoriť tzv. prvý filter. Má zabrániť príchodu osôb, ktoré by mohli ohroziť verejný poriadok. Zoznam hraničných priechodov uvádza ministerstvo vnútra na svojom webe.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko