Šiesty deň na MS v kocke: Slovenská skupina má nového lídra

Streda (17. 5.) patrila „domácim“ celkom.

Američania zdolali výber Rakúska 4:1. Foto: AP Photo/Pavel Golovkin

Šiesty hrací deň MS v hokeji 2023 odštartoval už tradične popoludní. Vo fínskej skupine si hokejky skrížili Američania a Rakúšania. Spojené štáty predvádzali v úvodnej tretine profesorský hokej, na prvý gól sme si však museli počkať do 28. minúty.

O desať minút neskôr hostia vyrovnali. A hoci sa snažilo Rakúsko na tejto vlne surfovať, napokon z nej spadlo. Rozhodli o tom ďalšie tri kúsky do jeho siete. USA – Rakúsko 4:1.

Američania zdolali výber Rakúska 4:1.
Američania zdolali výber Rakúska 4:1.Foto: AP Photo/Pavel Golovkin

Paralelne s týmto zápasom sa hralo aj v Rige. Lotyši posilnení výhrou nad Českom si verili aj proti Nórsku. Paradoxom je, že zápas chudobný na góly sa im podarilo rozhodnúť za 39 sekúnd. Presne toľko totiž od seba delilo ich jediné dva presné zásahy. V 35. minúte ešte znížil Hoff, ale Nórom to na body nestačilo.

Lotyšský hokejista Andris Dzerins (vpravo) bojuje o puk s Mathiasom Trettenesom z Nórska.Foto: AP Photo/Roman Koksarov

Fínom domáci šampionát vôbec nevychádza. Dve prehry z úvodných troch stretnutí neveštili pred dneškom nič dobré. Kto by však čakal, že sa budú trápiť aj s Francúzskom? Krajina tisícich jazier v úvode 50. minúty stíchla, Francúzi sa totiž zásluhou Bertranda dotiahli na rozdiel jediného gólu.

MS v hokeji 2023 online s RTVS

Infarktové stavy nastali aj o sedem minút neskôr, keď vytesnil Larmi Claireauxov puk tesne vedľa svojej bránky. Všetko definitívne spečatil gólom do prázdnej brány Manninen. Fínsko – Francúzsko 5:3.

Fíni za sebou majú vydreté víťazstvo proti Francúzsku.
Fíni za sebou majú vydreté víťazstvo proti Francúzsku. Foto: AP Photo/Pavel Golovkin

Najzaujímavejší zápas z pohľadu slovenských priaznivcov sa hral večer v rižskej skupine. Kanada súperila s Kazachstanom a bolo viac-menej jasné, že sa stane novým lídrom B skupiny. Otázne bolo, akým výsledkom sa skončí samotný zápas. Vyzeralo to na debakel, ale javorové listy množstvo šancí spálili. Zvíťazili tak v pomere 5:1.

Kanada sa ujala vedenia v B-skupine šampionátu.