Na hlavný obsah

Tí, ktorí pre technologický pokrok prídu o prácu, sa budú môcť prekvalifikovať na novú profesiu

Skúsenosť s tým už majú baníci na Hornej Nitre.

Tí, ktorí pre technologický pokrok prídu o prácu, sa budú môcť prekvalifikovať na novú profesiu
Ilustračná snímka pracujúceho muža. Foto: RTVS

Pracovníci, ktorí pre technologický pokrok prídu o prácu, sa budú môcť prekvalifikovať na nové profesie. S podobným programom už majú skúsenosť baníci na Hornej Nitre. Štát pripravuje takzvaný Fond spravodlivej transformácie. Vďaka vyše 400 miliónom z eurofondov by sa mali projekty rozšíriť aj na juh a východ krajiny.

Na transformáciu regiónu Hornej Nitry išlo podľa poverenej vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí) 73 miliónov eur z končiaceho eurofondového obdobia. Ďalšie peniaze z nových európskych prostriedkov sú na ceste.

„Na Hornej Nitre sme začali s pilotom, ktorý síce nemal samostatné prostriedky v tomto dobiehajúcom programovom období, no teraz majú samostatný balík, čiže nad rámec eurofondov plus ešte tých viac ako 400 miliónov eur pre tieto tri regióny. Ide o výzvy, odborné školy, celoživotné vzdelávanie, podpora obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sa rozbehnú, predpokladám v najbližších týždňoch,“ uviedla Remišová.

„Títo ľudia boli zvyknutí pracovať v ťažkých podmienkach a vo vybraných typoch priemyslu. Z nášho pohľadu je veľmi žiaduce, aby sa rekvalifikovali do oblasti strojárskeho priemyslu,“ povedal člen prezídia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Andrej Hutta.

Pomoci ohrozeným povolaniam sa venoval redaktor RTVS Vladimír Amrich:

Financie z Fondu spravodlivej transformácie budú smerovať aj na juh stredného Slovenska a do okolia Košíc. Zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov sa zhodujú, že prekážkou je chýbajúci systém celoživotného vzdelávania.

„Počiatočné problémy vyplývajú z toho, ako doteraz fungoval systém napríklad celoživotného vzdelávania, ktorý bol viac-menej nijaký,“ vysvetlil odborár a analytik občianskeho združenia Pracujúca chudoba Ján Košč.

Niektorí potrebujú len doškoliť

Ľudia, ktorí potrebujú len doškoliť na vybrané technológie podľa Andreja Huttu nepotrebujú celkovú rekvalifikáciu. „Dalo by sa to dosiahnuť pomocou školení, ktoré by boli menšie a cielenejšie. To by mal dovoliť nový zákon o celoživotnom vzdelávaní. No my ho stále nemáme,“ dodal.

„Je dôležité naučiť ľudí celý život učiť sa. Slovensko je krajina, ktorá má jeden z najnižších podielov ľudí v celoživotnom vzdelávaní podľa európskych štatistík. Celoživotné vzdelávanie je dôležité. O tieto kurzy bol veľký záujem a pokračujeme v nich,“ skonštatovala Remišová.

Vzhľadom na koniec volebného obdobia, bude musieť potrebnú legislatívu pripraviť nová vláda.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko