Na hlavný obsah

Trump opäť čelí žalobe: Právnikom novinárky Carrollovej sa nepáčili jeho výroky po vynesení rozsudku

Žiadajú od neho ďalšie milióny dolárov.

Trump opäť čelí žalobe: Právnikom novinárky Carrollovej sa nepáčili jeho výroky po vynesení rozsudku
Bývalý prezident USA Donald Trump na súde v Manhattane. Foto: TASR/AP

Právnici americkej novinárky E. Jean Carrollovej, ktorá vysúdila od bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa odškodné päť miliónov dolárov za sexuálne napadnutie a ohováranie, podali na amerického exprezidenta pozmenenú žalobu za jeho výroky po vynesení spomínaného rozsudku. Vyplýva to zo správ agentúr AP a Reuters.

Podľa právnikov novinárky poznámky Trumpa na adresu ich klientky po tom, čo ho obvinila zo znásilnenia, poškodili jej povesť natoľko, že prišla o dlhodobú prácu v časopise Elle. Právnici preto podali na súd v newyorskom Manhattane žalobu a žiadajú od exprezidenta odškodné vo výške desať miliónov dolárov.

Súd v newyorskom Manhattane 9. mája rozhodol, že Trump v 90. rokoch sexuálne napadol Carrollovú a neskôr v októbri 2022 ju očierňoval, keď o tom klamal. Sudca preto Trumpovi nariadil vyplatiť odškodné vo výške päť miliónov dolárov. Trump sa proti rozsudku odvolal.

Carrollovej právnici v pondelok (22. 5.) poukázali na príspevky, ktoré po tohto oznámení rozsudku Trump zverejnil na svojej sociálnej sieti Truth Social, a na Trumpove vystúpenie v televízii CNN z 10. mája, kde tvrdil, že Carrollovú nepozná.

Žalobu pozmenili

Právnici v reakcii pozmenili skoršiu žalobu, v ktorej Trumpa obviňujú z ohovárania Carrollovej v roku 2019. V tom čase stále pôsobil na poste prezidenta.

„Trumpové hanlivé vyjadrenie po ohlásení rozsudku ukazujú na hĺbku jeho nenávisti voči Carrollovej, keďže je ťažké si predstaviť očierňovanie viac motivované nenávisťou, nepriateľstvom alebo zlosťou,“ uvádzajú právnici novinárky v žalobe. Zároveň dodali, že cieľom vysokého odškodného je odradiť Trumpa od ďalšieho podobného konania.

Carrollová počas svojej výpovede v predchádzajúcom procesu uviedla, že Trump ju 90. rokoch znásilnil v skúšobnej kabínke obchodného domu. V októbri 2022 Trump údajne poškodil jej dobré meno. Vtedy na svojej sociálnej sieti Truth Social jej tvrdenia označil za klamstvá.

Novinárka exprezidenta zažalovala už v novembri roku 2019 za ublíženie na cti. Toho sa Trump údajne dopustil v súvislosti s popieraním činu, keď sa vyjadril, že Carrollová ani „nie je jeho typ“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet