Na hlavný obsah

Ústavný súd odobril novelu zákona o štátnej službe

Nevyhovel tak návrhu skupine poslancov parlamentu.

Ústavný súd odobril novelu zákona o štátnej službe
Ilustračná snímka - Ústavný súd. Foto: TASR

Ústavný súd (ÚS) SR nevyhovel návrhu vyhlásiť za protiústavnú novelu zákona o štátnej službe, ktorú prijala Národná rada (NR) SR v roku 2021.

Skupina poslancov napadla ustanovenia, podľa ktorých môže generálny tajomník služobného úradu odvolať z funkcie vedúceho zamestnanca aj bez uvedenia dôvodu. ÚS rozhodol na stredajšom (24. 5.) neverejnom zasadnutí pléna.

Zmena zákona o štátnej službe posilnila právomoci generálneho tajomníka služobného úradu vo vzťahu k vedúcim zamestnancom.

„Navrhovatelia vyjadrujú presvedčenie, že zákon je protiústavný a spôsobí vážny zásah do princípu stability štátnej služby a jeho výsledkom môže byť výrazná politizácia štátnej služby, strata odbornosti, nezávislosti a v neposlednom rade zásah do právnej istoty osôb v štátnozamestnaneckom pomere,“ uviedli opoziční poslanci v podaní na ÚS.

Výhrady k novele mala aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá ju nepodpísala a vrátila NR SR. Parlament však jej veto 23. novembra 2021 prelomil. Hlava štátu namietala, že to otvára priestor na odvolanie zamestnanca iba z politických dôvodov.

ÚS na stredajšom zasadnutí zároveň nevyhovel návrhu na pozastavenie účinnosti zákona v súvislosti s novými sídlami a obvodmi súdov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko