Na hlavný obsah

V Británii auto narazilo do brán pred sídlom britského premiéra. Vodiča zadržali

Zranených nehlásili.

V Británii auto narazilo do brán pred sídlom britského premiéra. Vodiča zadržali
Na snímke je budova 10 Downing Street, ktorá je oficiálnym sídlom britského premiéra. Foto: TASR/ Pavel Neubauer

Do brán pred vstupom na ulicu Downing Street v centre Londýna, kde sa nachádza sídlo britského premiéra, vo štvrtok (25. 5.) narazilo auto. Zranených nehlásili. Informovala o tom agentúra AP.

Londýnska Metropolitná polícia uviedla, že na mieste zadržala osobu pre podozrenie z trestného činu poškodzovania a nebezpečnej jazdy.

Britský premiér Rishi Sunak bol v tom čase vo svojom úrade na známej adrese Downing Street číslo 10.

Polícia necelé dve hodiny po zrážke zrušila kordóny, ktoré vytvorila v londýnskej štvrti, kde sídli viacero vládnych úradov. Protiteroristická polícia zatiaľ nebola prizvaná k vyšetrovaniu prípadu.

Na videozázname zverejnenom na sociálnych sieťach vidno, ako pomaly idúce auto mieri priamo k bránam cez ulicu Whitehall, ktorá sa zvyčajne hemží štátnymi zamestnancami a turistami.

Bezprostredne nebolo jasné, či vodič do brán narazil úmyselne. Polícia uviedla, že okolnosti vyšetruje. Stanica BBC zverejnila fotografiu, na ktorej muža so spútanými rukami odvádzajú z miesta policajti. Prístup verejnosti na ulicu Downing Street je obmedzený a ťažké oceľové brány neustále chránia ozbrojení policajti.

Brány postavili v roku 1989 v reakcii na hrozby militantov Írskej republikánskej armády (IRA), ktorá tam v roku 1991 odpálila tri mínometné granáty. Jeden z nich explodoval v záhrade vládneho sídla, pričom vo vnútri vtedajší premiér John Major viedol zasadnutie kabinetu. Traja policajti a štátny zamestnanec utrpeli ľahké zranenia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet