Na hlavný obsah

V nemocnici v Malackách by od júna nemal fungovať urgentný príjem

Nemajú dostatok kvalifikovaných zamestnancov.

V nemocnici v Malackách by od júna nemal fungovať urgentný príjem
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Nemocnica v Malackách by od júna nemala poskytovať ústavnú pohotovostnú službu na urgentnom príjme prvého typu. Odôvodňuje to nedostatkom kvalifikovaných zdravotníkov.

Informovali o tom z mesta Malacky, ktorému to listom oznámilo vedenie nemocnice.

 „Kritický nedostatok odborne kvalifikovaných lekárov a sestier výrazne obmedzuje našu schopnosť zodpovedne prevádzkovať urgentný príjem prvého typu v malackej nemocnici, na čo sme viackrát upozorňovali,“ skonštatoval riaditeľ nemocnice Miroslav Kočan.

Nemocnica nie je podľa vlastných slov schopná garantovať dostatočnú kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti v rámci ústavnej pohotovostnej služby a zároveň pre hospitalizovaných pacientov.

Primátor Malaciek Juraj Říha v tejto súvislosti podotkol, že prehlbujúca sa kríza v zdravotníctve má už priame dôsledky na obyvateľov. Poukázal pritom na to, že v Malackách bude fungovať ambulantná pohotovostná služba pre dospelých. No iba v pracovných dňoch v čase od 16.00 do 20.00 h a počas víkendov a sviatkov od 7.00 do 22.00 h.

„Opakovane sme zúčastnené strany žiadali o koordináciu poskytovania urgentnej zdravotnej starostlivosti v regióne,“ skonštatoval primátor.

Vyzval rezort zdravotníctva a zdravotné poisťovne, aby bezodkladne zabezpečili dostupnú urgentnú zdravotnú starostlivosť pre obyvateľov Záhoria.

Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje, že Malacky nepožiadali o zachovanie urgentného príjmu ako doplnkového programu v kategorizácii nemocníc, od 1. januára budúceho roka by ho teda nemocnica nemala. Starostlivosť podľa nich ohrozená nebude.

Obyvatelia regiónu však nezostanú bez urgentnej zdravovednej starostlivosti. V prípade náhleho zhoršenia zdravotného stavu majú možnosť privolať si záchrannú zdravotnú službu. Alebo sa obrátiť na urgentné príjmy Univerzitnej nemocnice Bratislava,“ povedala pre RTVS Tatiana Kmecová z komunikačného odboru.

Téme sa v Rádiožurnále venovala redaktorka Nina Alžbetkinová:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál