Na hlavný obsah

V U. S. Steel vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Odbory sa s oceliarňami stále nedohodli.

V U. S. Steel vyhlásili štrajkovú pohotovosť
Oceliarne U. S. Steel v Košiciach. Foto: RTVS

Štrajkovú pohotovosť vyhlásili v pondelok (15. 5.) odborári v košických oceliarňach U. S. Steel. Dôvodom je, že ani po piatich kolách kolektívneho vyjednávania o podobe dodatku k platnej podnikovej kolektívnej zmluve sa nepodarilo nájsť spoločnú dohodu.

Informoval o tom predseda Výboru Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga. „Sporným sa stalo navyšovanie tarifných miezd zamestnancov a neadekvátne nízka protiponuka sociálneho partnera v tomto smere,“ spresnil.

„Na druhej strane je tu požiadavka na ďalšie predĺženie týždenného pracovného času zamestnancov z doterajších 35,5 hodín na 37,5 hodín týždenne, s využitím možnosti jej navýšenia vo výnimočných prípadoch – po reálnom zdôvodnení – za osobitný príplatok.,“ doplnil Varga.

„Toto znenie sa dohodlo v platnom Dodatku č.5 na jeseň minulého roka,“ spresnil s tým, že dĺžka pracovnej doby je pre nich zásadná. Čo sa týka platov, kľúčový článok podľa odborárov predstavuje navyšovanie tarifných miezd zamestnancov nominálnou čiastkou, zabezpečujúcou aj reálny rast ich miezd pre rok 2023.

Varga pripomenul tiež, že štrajková pohotovosť nie je štrajk, ale prejav pripravenosti zamestnancov ho zrealizovať, pokiaľ to bude nevyhnutné.

„Celý proces kolektívneho vyjednávania vo všetkých otvorených častiach (tarifné mzdy a pracovný čas) hodnotíme ako nesmierne náročný dialóg. Každá strana má svoj jasný cieľ, čo deklaruje pri každom jednom stretnutí. Očakávaný kompromis (win-win) je pritom vždy možný, dôležitý je však aj vzájomný rešpekt a vecná argumentácia,“ dodal.

Hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača v reakcii uviedol, že rokujú ďalej. „Veríme, že sa bez prispenia tretích strán nakoniec dohodneme,“ uviedol.

Situácii v košických oceliarňach sa venoval aj redaktor RTVS Anton Gbur:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika