Na hlavný obsah

Von der Leyenová na Globsecu: Ukrajina potrebuje mier, ktorý naplní právo rozhodovať o vlastnej budúcnosti

Predstavila aj novú iniciatívu pre krajiny západného Balkánu.

Von der Leyenová na Globsecu: Ukrajina potrebuje mier, ktorý naplní právo rozhodovať o vlastnej budúcnosti
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/Jakub Kotian

Ukrajina potrebuje mier, ktorý naplní právo ukrajinského národa rozhodovať o svojej vlastnej budúcnosti. Povedala to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu (31. 5.) v prejave na bezpečnostnej konferencii Globsec v Bratislave.

Ukrajinci a Ukrajinky podľa jej slov vedia, kam patria, a to do Európskej únie. Vyzdvihla ich odvahu a odhodlanie, ktoré preukazujú v už viac ako rok trvajúcom vojnovom konflikte. „Ukrajina potrebuje taký mier, ktorý neodmení agresora a zároveň naplní princípy Charty OSN,“ uviedla.

Predstavila tiež novú iniciatívu pre krajiny západného Balkánu s cieľom pomôcť im na ceste k členstvu v Európskej únii. „Chceme niektoré z prínosov členstva v EÚ poskytnúť obyvateľom západného Balkánu,“ povedala.

Nový plán stojí na štyroch pilieroch

Nový plán je podľa jej slov postavený na štyroch pilieroch – priviesť západný Balkán bližšie k jednotnému trhu EÚ, prehĺbiť hospodársku integráciu tohto regiónu, zrýchliť proces dôležitých reforiem a zvýšiť finančnú podporu v rámci predvstupovej pomoci.

Únia podľa šéfky EK uskutočňuje veľký krok smerom ku krajinám západného Balkánu. „Uvedomujeme si, že nestačí len čakať na našich priateľov mimo EÚ. Musíme prevziať zodpovednosť za to, aby sme k nám ašpirujúcich členov EÚ priviedli oveľa bližšie,“ povedala.

Von der Leyenová pripomenula podporu zo strany EÚ pre tieto krajiny vrátane budovania novej infraštruktúry a upozornila aj na nedávne nepokoje v niektorých z nich. „Nedávne napätie je však samozrejme znepokojujúce. Všetky strany vyzývam, aby ukončili konfrontáciu a prijali opatrenia na obnovenie rozvahy,“ dodala.

Pozrite si záznam prejavu Ursuly von der Leyenovej na Globsecu, ktorý okomentoval expert portálu Euractiv.sk Radovan Geist:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet