Na hlavný obsah

Zomrela brazílska rocková speváčka a skladateľka Rita Lee (†75)

Bola spoluzakladateľka legendárnej skupiny Os Mutantes.

Zomrela brazílska rocková speváčka a skladateľka Rita Lee (†75)
Brazílska rocková speváčka a skladateľka Rita Lee. Foto: Facebook/RITA LEE

Vo veku 75 rokov zomrela brazílska rocková speváčka a skladateľka Rita Lee, spoluzakladateľka legendárnej skupiny Os Mutantes. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Umelkyňa, ktorej v roku 2021 diagnostikovali rakovinu pľúc, skonala v pondelok (8. 5.) doma v Sao Paule, oznámila v utorok (9. 5.) jej rodina.

Rita Lee Jonesová sa narodila 31. decembra 1947 do rodiny, ktorej predkovia boli sčasti prisťahovalci z juhu Spojených štátov a do Brazílie odišli po americkej občianskej vojne.
Preslávila sa v 60. rokoch s formáciou Os Mutantes a hnutím Tropicália, ktoré spájalo medzinárodný pop a psychedelický rock s brazílskym zvukom.

So zmienenou skupinou vydala v rokoch 1968-1972 päť štúdiových albumov. Medzitým rozbehla i priekopnícku sólovú kariéru ako jedna z prvých latinskoamerických rockeriek.
Rita Lee bola v Brazílii známa ako „kráľovná rocku“ a ako jedna z vedúcich osobností umeleckého hnutia Tropicália. To počas vojenskej diktatúry v rokoch 1964-1985 spôsobilo revolúciu v brazílskej hudbe.

Medzi jej najväčšie hity patria „Ovelha Negra“ (1975), „Mania de voce“ (1979) alebo „Lanca Perfume“ (1980). Počas kariéry získala sedem cien Latin Grammy.

Speváčka v rokoch 1970-2012 vydala 21 sólových štúdiových albumov. V 70. rokoch spolupracovala na štyroch úspešných platniach aj so skupinou Tutti Frutti.

V roku 1995 bola „predskokankou“ britskej skupiny The Rolling Stones na ich vôbec prvom koncerte v Brazílii. Živé vystupovanie ukončila v roku 2012 – vo veku 64 rokov.

Na konte má aj knižné tituly

Rita Lee bola i spisovateľkou; na konte má zhruba desiatku knižných titulov. Jej autobiografia s názvom „Rita Lee: uma autobiografia“ sa stala najpredávanejšou knihou literatúry faktu v Brazílii za rok 2017.

„Bola jednou z najväčších a najbrilantnejších osobností brazílskej hudby. Svojou tvorbou a životom bojovala proti mačizmu a inšpirovala generácie žien v rocku a umení,“ napísal na Twitteri brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva, pričom vyzdvihol jej „kreativitu a odvahu“.

Ministerka kultúry Margareth Menezesová v príhovore v brazílskom Senáte, kde vyzvala na uctenie si pamiatky zosnulej speváčky minútou ticha, označila Ritu Lee za „revolučnú ženu“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet