Na hlavný obsah

Zomrela spisovateľka a herečka Milka Zimková (†71)

Venovala sa aj réžii.

Zomrela spisovateľka a herečka Milka Zimková (†71)
Na snímke spisovateľka a herečka Milka Zimková. Foto: TASR/Michal Svítok

Vo veku 71 rokov zomrela spisovateľka a herečka Milka Zimková. Venovala sa tiež réžii. Filmových či televíznych divákov si získala účinkovaním vo filme Pásla kone na betóne (1980). Vo svojráznej komédii si zahrala s Ľubomírom Paulovičom či Mariánom Geišbergom.

Kultová snímka odohrávajúca sa v Zimkovej rodnom kraji vznikla na základe jej rovnomenného knižného debutu. Úspešný film sa dočkal aj voľného pokračovania pod názvom …kone na betóne (1995).

Predstavila sa aj v vo filmoch, ako Kosenie jastrabej lúky (1981), Zrelá mladosť (1983), Sedmé nebe (1987), Proč? (1989) alebo Montiho čardáš (1989). Významný zdroj inšpirácie pre svoje diela našla v rodnom kraji.

Za svoju hereckú a autorskú prácu získala mnoho ocenení, medzi inými napríklad Hlavnú cenu medzinárodnej poroty na 40. festivale Divadla jedného herca v poľskom meste Vroclav.

Podľa informácií RTVS zomrela Zimková ešte v utorok 30. mája v nemocnici. Informáciu o úmrtí pre RTVS potvrdil bývalý manžel herečky Ondrej Zimka, ktorý je známy akademický maliar. Ako druhá to potvrdila dcéra Milina Zimková.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko