Na hlavný obsah

Japonsko zasiahli prudké dažde súvisiace s tropickou búrkou Mawar

Hrozia povodne a prívaly bahna.

Japonsko zasiahli prudké dažde súvisiace s tropickou búrkou Mawar
Muž kráča v silnom daždi počas príchodu tajfúnu Mawar v japonskom meste Koči. Foto: TASR/AP

Prudké dažde súvisiace s tropickou búrkou Mawar spôsobili v Japonsku problémy v doprave. Na severe a východe krajiny hrozia povodne a prívaly bahna. Informovala o tom agentúra AP.

Očakáva sa, že v niektorých častiach stredného a západného Japonska naprší počas 24 hodín až 350 litrov vody na meter štvorcový. Úrady obyvateľom ohrozených oblastí odporučili presun do evakuačných centier.

V dôsledku silného vetra v meste Nišihara na ostrove Okinawa utrpela ťažké zranenia jedna osoba, sedem ľudí sa zranilo ľahko.

Televízia priniesla zábery rozvodnených riek, hladina jednej dokonca vystúpila tak vysoko, že sa dotýkala mosta vedúceho ponad ňu. V Tokiu chodci s dáždnikmi zápasili s vetrom, zatiaľ čo okolo nich lietali odlomené konáre stromov. Niektoré tokijské školy zrušili popoludňajšie vyučovanie.

Silný dážď spôsobil meškanie alebo zrušenie spojení rýchlovlakov Šinkanzen na západe Japonska, pre pretrvávajúci silný vietor na juhu krajiny zastavili premávku trajektov.
Tropická búrka Mawar súostrovie priamo nezasiahla, v piatok sa nachádzala nad Tichým oceánom asi 1500 kilometrov východne od Tokia.

V Japonsku pršalo už predtým, avšak neďaleká tropická búrka nad oceánom zrážky podľa meteorológov ešte zintenzívnila.

Tropická búrka Mawar sa z veľkej časti vyhla i Filipínam a Taiwanu. Východné pobrežie Taiwanu zasiahlo vlnobitie, severnú časť Filipín intenzívne zrážky, no nehlásili odtiaľ vážnejšie škody.

Vážnejšia situácia je na ostrove Guam

Vážnejšia situácia panuje na ostrove Guam, kde sa podarilo obnoviť dodávky elektriny iba na 28 percentách územia a len približne polovica obyvateľstva má prístup k dodávkam vody. Úrady odhadujú plné obnovenie dodávok elektriny do štyroch až šiestich týždňov. Pred čerpacími stanicami sa tvoria dlhé rady.

V čase, keď Mawar zasiahol Guam, mal ešte silu tajfúnu. Išlo vôbec o najsilnejší tajfún, aký ostrov zasiahol za posledných viac než 20 rokov. Škody, ktoré na ostrove spôsobil, sa zatiaľ nepodarilo vyčísliť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet