Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Kráľ Karol III. začal v Rumunsku prvú zahraničnú cestu po korunovácii. Tvrdí, že mu v žilách koluje trochu transylvánskej krvi

Do Rumunska sa pravidelne vracia.

Kráľ Karol III. začal v Rumunsku prvú zahraničnú cestu po korunovácii. Tvrdí, že mu v žilách koluje trochu transylvánskej krvi
Britský kráľ Karol III. (vľavo) si podáva ruku s rumunským prezidentom Klausom Iohannisom. Foto: ČTK/AP/Alexandru Dobre

Britský kráľ Karol III. v piatok (2. 6.) začal v Rumunsku svoju prvú zahraničnú cestu po májovej korunovácii. V Bukurešti ho privítal rumunský prezident Klaus Iohannis, aj keď cesta má inak prevažne súkromný charakter.

Britský monarcha, ktorý tvrdí, že mu koluje v žilách aj trochu transylvánskej krvi, v najbližších dňoch zrejme navštívi aj túto rumunskú oblasť, kde jeho nadácia vlastní niekoľko nehnuteľností. Podľa rumunskej tlače v krajine zostane do budúceho týždňa.

Pri stretnutí s prezidentom Iohannisom britský kráľ pripomenul svoje príbuzenské väzby s rumunskou kráľovskou rodinou aj to, že Rumunsko prvýkrát navštívil pred 25 rokmi.

„Vždy som sa v Rumunsku cítil ako doma,“ povedal Karol III. Rumunský prezident mu poďakoval za to, že šíri dobré meno Rumunska vo svete, aj za nasadenie v prospech rumunského kultúrneho dedičstva.

Karol III. v roku 2015 ešte ako princ Charles spustil v Rumunsku aktivitu svojej nadácie, ktorá sa tam stará o ochranu kultúrneho i prírodného dedičstva.

Do Rumunska sa pravidelne vracia

Kráľ počas návštevy Rumunska navštívi tiež obec Viscri v Transylvánii, kde vlastní nehnuteľnosti. Karol III. do Rumunska pricestoval bez svojej manželky Camilly.

V minulosti kráľ tvrdil, že mu v žilách „koluje trochu transylvánskej krvi“. Je vzdialeným príbuzným stredovekého valašského kniežaťa Vlada III. Napichovača. Ten sa stal inšpiráciou pre fiktívnu postavu grófa Drakulu.

Karol III. prvýkrát navštívil Rumunsko ešte ako princ v roku 1996 a v posledných rokoch sa do tejto krajiny pravidelne vracia, uviedla agentúra DPA. Jeho obľúbeným miestom je práve historická dedina Viscri, ktorej pamiatky zapísali na zoznam dedičstva UNESCO.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet