Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Nemecko daruje Slovensku dva systémy Mantis, zmluvu už podpísali

Prvý z nich dodajú v rozsahu niekoľkých týždňov.

Nemecko daruje Slovensku dva systémy Mantis, zmluvu už podpísali
V pozadí systém protivzdušnej obrany Mantis. Foto: TASR/AP

Slovensko a Nemecko uzavreli darovaciu zmluvu na dva systémy protivzdušnej obrany veľmi krátkeho dosahu Mantis. Vo štvrtok (8. 6.) ju podpísal národný riaditeľ pre obranné spôsobilosti ministerstva obrany Dalibor Pavolka so svojím nemeckým náprotivkom Thomasom Frankenbergerom.

Prvý z týchto systémov dodajú v rozsahu niekoľkých týždňov, spresnenie termínu dodávok je predmetom rokovaní. Systémy posilnia ochranu hranice SR s Ukrajinou. TASR o tom informoval komunikačný odbor MO SR.

„Darovanie systému Mantis slovenským ozbrojeným silám je výsledkom pozitívnej reflexie spojencov voči nášmu zodpovednému partnerstvu a dlhodobej neúnavnej angažovanosti v prospech národnej a kolektívnej bezpečnosti,“ skonštatoval minister obrany Martin Sklenár.

Systémy dostane Slovensko bezodplatne a natrvalo. Rezort to pripisuje korektným vzťahom, odborným rokovaniam a spoločnému cieľu NATO – posilniť a ochrániť východnú hranicu, ktorej sme súčasťou.

Mantis podľa Pavolku rozšíri palebné prostriedky pozemných systémov protivzdušnej obrany SR a posilní schopnosť brániť objekty obrannej infraštruktúry na východe krajiny.

Každý zo systémov pozostáva zo šiestich automatizovaných kanónov (s možnosťou rozšírenia na osem), dvoch senzorových staníc a veliteľského stanovišťa. Súčasťou dodávky z Nemecka sú aj tri prehľadové rádiolokátory systému Mantis s dosahom do 100 kilometrov a výcvik slovenských vojakov.

Ako priblížil rezort, na obsluhu systému Mantis a radarov na sledovanie vzdušného priestoru sa už vo výcvikovom priestore v nemeckom Todendorfe aktuálne pripravuje pod patronátom Bundeswehru 44 slovenských vojakov.

Systém protivzdušnej obrany Mantis je stacionárny, plne automatizovaný zbraňový systém. Je určený na nepretržitú obranu pozemných objektov (napríklad vojenských základní) pred účinkami rakiet, delostreleckých systémov, mínometov a bezpilotných prostriedkov. Nemecko vyvinulo Mantis primárne na ochranu základní v Afganistane, v ktorej donedávna nemeckí vojaci pôsobili.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko