Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Niekoľko základných škôl v USA zakázalo Bibliu. Podľa nich obsahuje vulgarizmy a násilie

V štáte už vlani zakázali aj iné "nevhodné" knihy.

Niekoľko základných škôl v USA zakázalo Bibliu. Podľa nich obsahuje vulgarizmy a násilie
Ilustračná snímka. Foto: pixabay.com

V americkom Utahu sa jeden školský obvod rozhodol zakázať Bibliu na základe toho, že údajne obsahuje prvky vulgárnosti a násilia. Republikánska vláda v Utahu v minulom roku zakázala na školách „pornografické a neslušné“ knihy. Zákaz doteraz zasahoval najmä knihy týkajúce sa otázok sexuálnej orientácie a identity, uviedla stanica BBC.

Bibliu vyradili zo školských knižníc konkrétne v obvode Davis, pod ktorého spadá 95 škôl. Zatiaľ sa to týkalo však len siedmich alebo ôsmich výtlačkov. Ktoré pasáže Biblie sú údajne vulgárne a násilné, to obvod neuviedol.

Jeho krok nasleduje po tom, čo stiahnutie Biblie požadoval v miestnych novinách Salt Lake Tribune jeden z rodičov. Predtým už Bibliu zo školských knižníc vyradil jeden obvod v Texase.

Zákaz Biblie na viacerých školách v Utahu prichádza v čase, keď konzervatívci v niektorých amerických štátoch usilujú o zákaz výučby o témach, ako sú práva LGBT+ ľudí alebo rasová identita.

Niektoré knihy sa tak ocitli na čiernom zozname v Texase, Missouri, Južnej Karolíne alebo na Floride. Ťaženie proti určitým knihám sa odohráva však aj v liberálnych štátoch, kde zakázali niektoré publikácie pre údajné prvky rasizmu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet