Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Pápeža Františka hospitalizovali, ešte v stredu ho čaká operácia

V nemocnici bude niekoľko dní.

Pápeža Františka hospitalizovali, ešte v stredu ho čaká operácia
Pápež František prichádza na pravidelnú generálnu audienciu na Námestí sv. Petra vo Vatikáne 7. júna 2023. Foto: TASR/AP

Pápež František absolvuje operáciu brucha, ktorá si vyžiada niekoľkodňovú hospitalizáciu. Informoval o tom Vatikán, podľa ktorého už pápeža v stredu (7. 6.) hospitalizovali v rímskej nemocnici Gemelli.

Pápež už v utorok (6. 6.) absolvoval v Gemelli krátku prehliadku na tamojšom geriatrickom oddelení.

Vatikán v stredu oznámil, že pápež tam podstúpi „laparotómiu a abdominálnu plastiku“ s využitím protézy. Zákrok, ktorého cieľom je odstrániť „opakované, bolestivé a zhoršujúce sa“ zužovanie čreva, vykonajú v celkovej anestézii.

V nemocnici podľa Vatikánu zostane „niekoľko dní“, čo má zaistiť potrebnú pooperačnú starostlivosť a úspešnú rekonvalescenciu. Podľa zdrojov agentúry ANSA by tam mal stráviť minimálne dva dni. Podľa agentúry AFP by sa mal zákrok uskutočniť ešte v stredu.

František v stredu ráno – ešte pred oznámením Vatikánu o hospitalizácii a operácii – vystúpil na pravidelnej generálnej audiencii na Námestí svätého Petra.

Pápež si koncom mája musel zobrať jeden deň voľna pre horúčku, ktorú hovorca Vatikánu Matteo Bruni pripísal únave. Koncom marca zase 86-ročného pápeža hospitalizovali v Gemelli na pre akútnu bronchitídu.

V posledných dvoch rokoch sa pápežovmu zdraviu venuje značná pozornosť – v júli 2021 podstúpil operáciu hrubého čreva, pričom pre chronické bolesti kolena musí často používať invalidný vozík alebo si pri chôdzi pomáhať paličkou. V mladosti mu odstránili časť pľúc pre infekciu dýchacích ciest.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet