Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Škótsku expremiérku Sturgeonovú prepustili bez obvinení

Zatkli ju pre nezrovnalosti vo financovaní politickej strany.

Škótsku expremiérku Sturgeonovú prepustili bez obvinení
Bývalá škótska premiérka Nicola Sturgeonová. Foto: TASR/AP

Škótska polícia prepustila v nedeľu (11. 6.) bývalú škótsku premiérku Nicolu Sturgeonovú, ktorú niekoľko hodín predtým zatkla v súvislosti s vyšetrovaním nezrovnalostí týkajúcich sa financovania vládnucej Škótskej národnej strany (SNP). Informovala o tom stanica Sky News.

Sturgeonovú v nedeľu nakrátko vzali do väzby a vypočuli, a následne ju prepustili bez vznesenia akýchkoľvek obvinení. Vyšetrovanie kauzy však pokračuje.

Škótska polícia predtým oznámila len, že „v súvislosti s prebiehajúcim vyšetrovaním financovania a účtovníctva Škótskej národnej strany“ zadržala 52-ročnú ženu, ktorú britské médiá identifikovali ako Sturgeonovú.

Polícia neskôr uviedla, že ženu zatkli o 10.09 h miestneho času. Následne ju vypočúvali vyšetrovatelia, pričom z väzby ju prepustili o 17.24 h. Aj hovorca škótskej expremiérky potvrdil, že ju zatkli a vypočúvali. „Nicola Sturgeonová sa dnes, v nedeľu 11. júna, po dohode so škótskou políciou zúčastnila na výsluchu,“ uviedol. Sturgeonová podľa jeho slov jasne deklarovala, že bude s políciou spolupracovať pri vyšetrovaní, ak ju o to požiadajú, čo aj robí.

Sturgeonová je dosiaľ poslednou vysokopostavenou osobnosťou strany SNP, ktorú zatkli v rámci tzv. operácie Branchform. V apríli nakrátko zatkli v súvislosti s predmetným vyšetrovaním Sturgeonovovej manžela, bývalého výkonného riaditeľa SNP Petra Murrella, a následne aj bývalého pokladníka tejto strany Colina Beattieho. Obaja muži boli zakrátko prepustení bez vznesenia obvinení, vyšetrovanie kauzy však naďalej prebieha.

Peniaze na kampaň za nezávislosť Škótska

Škótska polícia sa prípadom nazvaným Branchform zaoberá už od roku 2021. Jej vyšetrovanie súvisí s približne 600 000 librami (700 600 eur), ktoré SNP darovali jej podporovatelia, pričom mali putovať na kampaň za nezávislosť Škótska. Tieto finančné prostriedky však boli vykázané na iné účely, a zrejme teda použité nesprávne.

Polícia v rámci vyšetrovania už v apríli prehľadala sídlo SNP v Edinburghu ako aj dom Sturgeonovej a Murrella v Glasgowe. Murrell pôsobil ako výkonný riaditeľ SNP takmer 25 rokov, z funkcie odstúpil v marci.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet