Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Rusko obvinilo Kyjev zo zničenia Kachovskej vodnej nádrže „masívnymi“ delostreleckými útokmi

Ukrajina a Kremeľ sa obviňujú vzájomne.

Rusko obvinilo Kyjev zo zničenia Kachovskej vodnej nádrže „masívnymi“ delostreleckými útokmi
Na snímke zaplavené domy po zničení Kachovskej priehrady v ukrajinskej obci Korsunka 7. júna 2023. Foto: TASR/AP

Rusko obvinilo vo štvrtok (8. 6.) Kyjev zo zničenia Kachovskej vodnej nádrže na juhu Ukrajiny „masívnymi“ delostreleckými útokmi. Na pôde Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu zároveň poprelo tvrdenia Ukrajiny, že za zničením priehrady stojí Moskva, informovala o tom agentúra AFP.

„Kyjevský režim nielenže spustil masívne delostrelecké útoky na priehradu v noci na 6. júna, ale úmyselne tiež vopred zvýšil úroveň vody v nádrži Kachovka na kritickú úroveň,“ tvrdil ruský zástupca pri ICC Alexandr Šulgin.

Renomovaný americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) už pred časom varoval, že Rusko zrejme pripravuje na Kachovskú priehradu útok „pod falošnou vlajkou“, z ktorého by následne obvinilo Ukrajinu.

Kachovskú priehradu na Ruskom okupovanej časti Chersonskej oblasti v noci na utorok (6. 6.) zasiahol výbuch, ktorý ju takmer úplne zničil. Ukrajina a Kremeľ sa vzájomne obviňujú zo zodpovednosti za jej poškodenie.

Voda medzitým zaplavila už vyše 600 kilometrov štvorcových na pravom i ľavom brehu rieky Dneper. Kyjev hovorí v dôsledku záplav o minimálne troch obetiach na životoch, ktoré zaznamenal v Ukrajinou ovládanej časti Chersonskej oblasti.

Moskvou dosadené tamojšie úrady vo štvrtok uviedli, že v dôsledku záplav vyvolaných zničením priehrady prišli o život piati ľudia. Štyridsaťjeden ďalších utrpelo zranenia. Rusko podľa agentúry AFP tiež tvrdí, že ukrajinské ostreľovanie zaplavených oblastí si vyžiadalo životy dvoch ľudí, ktorí sa chceli evakuovať.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet