Na hlavný obsah

Rusko tvrdí, že odrazilo rozsiahlu ofenzívu ukrajinských síl v Doneckej oblasti

Kyjev sa k situácii zatiaľ nevyjadril.

Rusko tvrdí, že odrazilo rozsiahlu ofenzívu ukrajinských síl v Doneckej oblasti
Ilustračná snímka. Foto: SITA/AP

Ruská armáda v pondelok (5. 6.) oznámila, že odrazila rozsiahlu ofenzívu ukrajinských síl na piatich častiach frontu v Doneckej oblasti, ktorú vlani anektovala Moskva. Informovali o tom agentúry AP, AFP a Reuters.

„Nepriateľ mal za cieľ prelomiť našu obranu v – podľa jeho názoru – najviac zraniteľnej časti frontu,“ uviedol hovorca rezortu obrany v Moskve Igor Konašenkov. „Nepriateľ svoju úlohu nesplnil, nemali úspech,“ dodal. Konašenkov tiež povedal, že bolo zabitých 250 členov ukrajinského personálu a zničených bolo 16 ukrajinských tankov a ďalšie vozidlá.

Reuters nedokázala tvrdenia ruskej strany bezprostredne overiť. Ukrajina sa k situácii nevyjadrila. Kyjev často svoje kroky potvrdí až po ukončení svojich vojenských operácií, píše AP.

Kyjev už niekoľko mesiacov tvrdí, že pripravuje veľkú protiofenzívu s cieľom získať späť ukrajinské územia, ktoré si Rusko pripojilo vlani v septembri. Nie je však jasné, či Ruskom odrazený útok v Donecku bol začiatok tejto ofenzívy, píše AP. Rusko v septembri 2022 anektovalo Doneckú, Luhanskú, Chersonskú a Záporožskú oblasť.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu (3. 6.) zverejnenom rozhovore pre americký denník Wall Street Journal uviedol, že Ukrajina plánuje spustiť dlho očakávanú protiofenzívu.

Gubernátor Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov v nedeľu potvrdil, že v ruskej Belgorodskej oblasti pokračovali boje medzi ruskou armádou a dobrovoľníkmi, ktorí bojujú po boku ukrajinskej armády.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet