Na hlavný obsah

Slovensko má nového kandidáta na člena Európskeho dvora audítorov. Je ním Katarína Kaszasová

Pôsobí ako riaditeľka Úradu pre dohľad nad výkonom auditu.

Slovensko má nového kandidáta na člena Európskeho dvora audítorov. Je ním Katarína Kaszasová
Na snímke je Katarína Kaszasová. Foto: Slovenská komora audítorov

Odborná komisia na čele s predsedom Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Ľubomírom Andrassym vybrala ako kandidáta na člena Európskeho dvora audítorov (EDA) generálnu riaditeľku Úradu pre dohľad nad výkonom auditu Katarínu Kaszasovú.

Po verejnom vypočutí získala 97,5 bodu zo 100 možných. O nomináciu na tento post sa uchádzalo osem kandidátov, informoval v pondelok (19. 6.) NKÚ.

„Som presvedčený, že kandidátka, ktorú komisia vláde odporúča na schválenie, bude úspešná aj v rámci európskeho schvaľovacieho procesu. Myslím si, že spĺňa nielen vysoké odborné, ale aj osobnostné kritériá,“ uviedol Andrassy.

„Som rád, že vo výbere bolo sedem veľmi fundovaných a vyrovnaných kandidátov a osobne sa teším na spoluprácu medzi naším úradom a Európskym dvorom audítorov, ktorých kľúčovým komunikátorom by mal byť práve náš zástupca v tejto európskej inštitúcii,“ dodal.

O nomináciu okrem Kaszasovej zabojovali Vladimír Cisar, Branislav Ďurajka, Lucia Kašiarová, Milan Krištof, Andrej Minarovič a Ivan Štefanec, kandidát Igor Hirsch sa nezúčastnil na verejnom vypočutí.

Komisia v rámci verejného vypočutia zohľadnila aj životopis, motivačný list a odpovede kandidátov na dotazník. Druhý v poradí skončil Andrej Minarovič s 94,1 bodu a tretí Ivan Štefanec s 92,1 bodu.

Komisiu vytvorili rozhodnutím vlády

Komisia na výber kandidáta vytvorili rozhodnutím vlády. V komisii sedeli okrem zástupcu NKÚ SR aj Michal Luciak z Úradu vlády SR, Juraj Košík z Ministerstva financií SR, Vladimír Bartovic z Kancelárie prezidenta SR, Ladislav Vulgan z Úradu vládneho auditu SR, Emília Rybárová zo Slovenskej komory audítorov, Ľuboš Kostelanský z Transparency International Slovensko a Miloš Tumpach z Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Posledným kandidátom SR na člena EDA bol poslanec Národnej rady SR Martin Klus. Výbor Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu ho odporučil plénu neschváliť za člena EDA. Klusovu nomináciu napokon vláda stiahla po tom, ako sa vzdal kandidatúry.

EDA je od roku 1977 nezávislým externým audítorom Európskej únie. Dvor audítorov kontroluje, či sa finančné prostriedky Európskej únie používajú zákonným a hospodárnym spôsobom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko