Na hlavný obsah

Stoltenberg odmietol zasahovanie NATO do domácej politiky. Reagoval tak na Ficove obvinenia

Podobná kampaň sa konala aj počas vlády Smeru-SD.

Stoltenberg odmietol zasahovanie NATO do domácej politiky. Reagoval tak na Ficove obvinenia
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Severoatlantická aliancia (NATO) je na to, aby chránila demokraciu, otvorenosť a slobodu. Nikdy nebude zasahovať do domácich politických záležitostí. Vyhlásil to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v súvislosti s vyhláseniami Smeru-SD o tom, že komunikačná kampaň NATO môže zasahovať do volebnej kampane na Slovensku.

Stoltenberg počas tlačovej konferencie s premiérom Ľudovítom Ódorom zdôraznil, že kampaň je transparentná aktivita, ktorú NATO organizuje v koordinácii s národnými orgánmi danej krajiny.

„NATO organizuje rôzne informačné kampane v rôznych krajinách, je to úplne bežná vec,“ doplnil s tým, že podobná kampaň sa konala na Slovensku v roku 2017. „Je to súčasť našej dohody s našimi spojencami,“ skonštatoval.

Premiér nerozumie, prečo je okolo kampane taká hystéria. Nejde podľa neho o žiadnu tajnú aktivitu. Podobné kampane organizuje napríklad aj Európska komisia, aby hovorila o výhodách nášho členstva v EÚ. Nedáva mu zmysel, ak niekto podporuje naše členstvo v NATO a zároveň spochybňuje aktivity Aliancie.

Fico poslal otvorený list

Na komunikačnú kampaň NATO s názvom s názvom Why Ukraine Matters/Prečo na Ukrajine záleží upozornil cez víkend šéf Smeru-SD Robert Fico. Tvrdí, že okrem iného je jej cieľom zvýšiť počet Slovákov, ktorí podporujú vojenskú pomoc Ukrajine.

Považuje to za zásah do volebnej kampane, keďže sa má uskutočniť cez leto. Podľa neho má byť určená pre ľudí vo vekovej a vzdelanostnej kategórii, ktorá kopíruje voličov Smeru-SD. Fico žiada, aby NATO kampaň odložilo na obdobie po septembrových parlamentných voľbách.

Zároveň zdôraznil, že Smer-SD rešpektuje členstvo SR v NATO a plnenie našich záväzkov. V utorok (6. 6.) Fico adresoval otvorený list generálnemu tajomníkovi NATO, v ktorom ho žiada o zrušenie verejnej súťaže, ktorú NATO vyhlásilo na kampaň.

Ministerstvá obrany a zahraničných vecí odmietli, že by kampaň NATO zasahovala do volebného procesu. Cieľom kampane je posilniť povedomie verejnosti o prínose členstva NATO pre bezpečnosť SR, uistiť verejnosť o schopnosti NATO posilňovať bezpečnosť SR a zvýšiť informovanosť o význame udržania podpory Ukrajiny pre bezpečnosť SR.

Pozrite si aj príspevok zo Správ RTVS o 19.00 h:

NATO Slovensko ochráni

Slovensko sa môže spoľahnúť na NATO, sily Aliancie pomáhajú chrániť náš vzdušný priestor a takisto aj odrádzajú akékoľvek iné sily, aby vstúpili na územie Slovenska. Vyhlásil to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Stoltenberg pricestoval na Slovensko na samit Bukureštskej deviatky (B9), ktorý sa v utorok (6. 6.) odohrával na Bratislavskom hrade.

Stoltenberg zdôraznil, že NATO sa spolieha aj na Slovensko. Víta záväzok Slovenska mať investície do obrany na úrovni dvoch percent HDP. „Pretože lepšia infraštruktúra a lepšia výzbroj je takisto aj odrádzajúcim faktorom pre Rusko,“ povedal.

Dodal, že NATO nie je súčasťou vojny na Ukrajine, no „v každom prípade pomáhame Ukrajine, aby sa bránila, to je súčasťou našej charty“.

Pozrite si záznam tlačovej konferencie premiéra Ľudovíta Ódora a generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberg:

Pripomenul tiež, že NATO chráni vyše 30 demokracií v Európe a Severnej Amerike. „NATO je obranná aliancia. Nie sme tu na to, aby sme provokovali konflikty, ale naopak, aby sme zabránili vojne a aby sme chránili mier,“ dodal šéf Severoatlantickej aliancie.

Stoltenberg sa poďakoval Slovensku za poskytnutie dôležitej humanitárnej a vojenskej podpory.

„Musíme Ukrajine pomáhať tak, aby vydržala ako suverénna krajina v Európe, pretože ak by prezident Putin vyhral, posolstvo pre neho alebo iné autoritatívne režimy by bolo také, že môžu používať silu na dosahovanie svojich cieľov a tým pádom aj narušovať hranice okolitých krajín. Svet by sa stal nebezpečnejším,“ zdôraznil.

Generálny tajomník NATO informoval, že v súčasnosti je na Slovensku zvýšená prítomnosť v rámci medzinárodnej bojovej skupiny, takisto aj lietadlá NATO chránia vzdušný priestor Slovenska. V prípade potreby ďalšej ochrany nášho vzdušného priestoru do budúcna je možné doterajšiu aktivitu „premeniť na ďalšie aktivity“.

Slovensko nebude meniť kurz

„V súčasnosti máme na Slovensku dislokovanú taliansku batériu, takisto aj nemecké systémy. Ale to najdôležitejšie, čo treba povedať, je, že zvyšujeme pripravenosť síl tak, aby sme vedeli veľmi rýchlo zareagovať. Kdekoľvek, kde bude treba, aby sme vedeli zvýšiť spôsobilosti,“ priblížil Stoltenberg.

Predseda vlády Ľudovít Ódor poznamenal, že Slovensko chráni celá Aliancia a v prípade potreby k nám presunie všetky dostupné zdroje. Ubezpečil šéfa NATO, že vláda odborníkov nemieni meniť kurz v európskej ani severoatlantickej orientácii Slovenska.

„Plníme naše záväzky z hľadiska postupnej modernizácie obrany, ale aj z hľadiska našich finančných záväzkov. Vítame aj posilnenie vojenskej prítomnosti našich spojencov u nás,“ povedal s tým, že v súčasnosti je u nás vyše 1 300 zahraničných vojakov najmä z Českej republiky, Holandska, Nemecka Talianska aj USA.

Premiér zdôraznil potrebu, aby sa východná hranica NATO adekvátne zabezpečila. So Stoltenbergom sa rozprávali aj o podpore brániacej sa Ukrajiny a o tom, do akej miery dokáže NATO spoločnými silami prispieť k tomu, aby nastal trvalý mier na Ukrajine.

Téme sa v Správach RTVS o 19.00 h venovala aj redaktorka Karolína Kučerová:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko