Na hlavný obsah

Syn amerického prezidenta Hunter Biden sa priznal k neplateniu daní aj nelegálnej držbe zbrane

Vlastnil zbraň aj napriek tomu, že bol závislý na drogách.

Syn amerického prezidenta Hunter Biden sa priznal k neplateniu daní aj nelegálnej držbe zbrane
Syn amerického prezidenta Hunter Biden. Foto: TASR/AP

Syn amerického prezidenta Joea Bidena Hunter sa priznal k neplateniu federálnej dane z príjmu a k nelegálnemu držaniu strelnej zbrane. V utorok (20. 6.) to oznámila prokuratúra v americkom štáte Delaware. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

Hunter Biden (53) sa k porušeniu federálnych zákonov priznal v rámci dohody s prokuratúrou. Tým sa skončilo dlhotrvajúce vyšetrovanie druhého syna amerického prezidenta. Priznal, že v roku 2018 mal vo vlastníctve revolver Colt Cobra 38 special napriek tomu, že bol závislý na drogách.

Dohodu o vine a treste uzavretú medzi Bidenovým synom a prokuratúrou v Delaware ešte bude musieť odobriť federálny sudca, ktorému sa má Hunter Biden k porušeniu zákonov priznať. Trest odňatia slobody pre syna amerického prezidenta je v tomto prípade veľmi nepravdepodobný, konštatuje AFP.

„Viem, že Hunter verí, že je dôležité prevziať zodpovednosť za tieto chyby, ktoré urobil počas chaotického obdobia a závislosti vo svojom živote,“ uviedol Christopher Clark, právnik Bidenovho syna. Hunter Biden bol závislý na drogách po smrti svojho brata Beaua Bidena v roku 2015. Priznaním viny sa zároveň vyhol súdnemu pojednávaniu.

Ako vysvetľuje agentúra AP, za nelegálnu držbu zbrane osobou závislou na drogách hrozí v USA až desať rokov odňatia slobody. Americké ministerstvo spravodlivosti však uviedlo, že Hunter Biden o tomto obvinení uzavrel predbežnú dohodu. Jej detaily zatiaľ nie sú známe.
Syn amerického prezidenta mal v rokoch 2017 a 2018 príjem viac ako 1,5 milióna dolárov, z čoho nezaplatil daň asi 100 000 dolárov.

Prezident aj prvá dáma svojho syna podporujú

„Prezident a prvá dáma milujú svojho syna a podporujú ho pri napravovaní svojho života,“ uviedol hovorca Bieleho domu Ian Sams v reakcii na oznámenie dohody o vine a treste. Dodal, že túto situáciu Biely dom ďalej neplánuje komentovať. Biden v uplynulom období viackrát čelil otázkam o drogovej závislosti a podnikateľskej činnosti svojho syna.

Bývalý americký prezident Donald Trump, ktorý čelí obvineniam z porušenia zákona o špionáži i ďalších zákonov, označil dohodu o vine a treste za „obyčajný cestovný lístok“ pre Huntera Bidena. „Náš systém je rozbitý!“ napísal na svojej sociálnej sieti Truth Social. Dohodu kritizovali aj ďalší republikáni.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet