Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Vzbura vagnerovcov potvrdzuje, že vojna na Ukrajine štiepi moc v Rusku, tvrdí šéf diplomacie EÚ Borrell

Nestabilita v Rusku však nie je dobrá.

Vzbura vagnerovcov potvrdzuje, že vojna na Ukrajine štiepi moc v Rusku, tvrdí šéf diplomacie EÚ Borrell
Vpravo vodca Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin. Foto: TASR/AP

Prerušená vzbura ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny potvrdzuje, že vojna na Ukrajine štiepi ruskú moc. Uviedol to v pondelok (26. 6.) šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Nestabilita v tejto krajine, ktorá je zároveň jadrovou mocnosťou, podľa jeho slov „nie je dobrá“. Informovala o tom agentúra AFP.

„To, čo sa stalo počas uplynulého víkendu, potvrdzuje, že vojna na Ukrajine štiepi moc v Rusku a ovplyvňuje jeho politický systém,“ uviedol Borrell na zasadnutí ministrov zahraničných vecí v Luxemburgu.

„Určite nie je dobré pozorovať, že jadrová mocnosť ako Rusko sa môže dostať do fázy nestability. Je to tiež niečo, čo treba brať do úvahy,“ povedal. „Obluda koná voči svojmu stvoriteľovi. Politický systém ukazuje svoju krehkosť a vojenská sila praská,“ povedal.

Šéf vagnerovcov Prigožin v sobotu (24. 6.) vyhlásil, že jeho muži sú na ceste do Moskvy v snahe zosadiť ruské vojenské vedenie. V sobotu večer však oznámil, že im nariadil obrátiť sa späť do táborov na Ukrajine po tom, ako bieloruský prezident Alexandr Lukašenko sprostredkoval ukončenie krízy.

Tieto udalosti sú aj jednou z tém pondelňajšieho zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ.

Švédsky šéf diplomacie Tobias Billström nepokoje označil za vnútornú záležitosť Ruska. Najdôležitejšie podľa neho je podporovať Ukrajinu, aby bola schopná získať naspäť svoje územie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet