Na hlavný obsah

Zo Slovenska sa nelegálne vyviezli lieky v hodnote približne 4,1 milióna eur

Išlo prevažne o cytostatiká, imunosupresíva a imunoglobulíny.

Zo Slovenska sa nelegálne vyviezli lieky v hodnote približne 4,1 milióna eur
Ilustračná snímka - lieky. Foto: RTVS

Zo Slovenska sa od februára do apríla nelegálne vyviezli lieky v hodnote približne 4,1 milióna eur. Išlo prevažne o cytostatiká, imunosupresíva a imunoglobulíny. TASR o tom informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Vývoz liekov zaznamenali v 17 lekárňach v Bratislavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji. „Vykonali sme cielené inšpekcie na celom území SR, pričom sa v uvedených lekárňach potvrdil protizákonný vývoz liekov do zahraničia,“ ozrejmil riaditeľ ŠÚKL Peter Potúček.

Ústav priblížil, že lekárne na základe falšovaných lekárskych predpisov či opakovane použitých receptov objednávali lieky z takzvaného emergentného systému. Zároveň získané lieky lekárne sprostredkovali na ďalší predaj do inej lekárne.

„Prostredníctvom národného verifikačného systému, ktorým možno na základe špecifických údajov sledovať pohyb každého jedného balenia lieku, sa zistilo, že lieky boli vyvezené do zahraničia,“ doplnil Potúček. Štátny ústav navrhuje udelenie pokuty v hornej polovici zákonnej sadzby, ktorú môže udeliť Ministerstvo zdravotníctva SR.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko