Na hlavný obsah

Búrky spôsobili výpadok elektriny v tisíckach domácností, prehnali sa Banskobystrickým a Žilinským krajom

Skomplikovala sa aj dopravná situácia.

Búrky spôsobili výpadok elektriny v tisíckach domácností, prehnali sa Banskobystrickým a Žilinským krajom
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Silné búrky, ktoré sa v pondelok (17. 7.) popoludní prehnali Žilinským a Banskobystrickým krajom, spôsobili rozsiahle výpadky elektriny. Pocítilo ich približne 20-tisíc odberných miest.

Mimo prevádzky zostalo na dlhší alebo kratší čas približne 400 distribučných trafostaníc v správe Stredoslovenskej distribučnej (SSD). Informoval o tom špecialista externej komunikácie SSD Miroslav Gejdoš.

Najzasiahnutejšími regiónmi sú Považie, Kysuce, Orava, Liptov, Horehronie a Hont. „Príčinou porúch sú najmä stromy a konáre popadané na elektrické vedenia. Tam, kde je to možné, prebiehajú manipulácie, vďaka ktorým dokážu energetici dopraviť elektrinu do domácností po nepoškodených elektrických vedeniach z iných okruhov,“ opísal Gejdoš.

Viaceré z porúch by sa energetikom malo podľa neho podariť vyriešiť už v najbližších hodinách, na mnohých miestach si však opravy vyžadujú dlhší čas.

„Všetko bude závisieť predovšetkým od rozsahu poškodenia a prístupnosti zasiahnutého miesta. Pracovníci sú v plnom nasadení a robia všetko, čo je v ich silách, aby obnovili dodávku elektriny pre všetky odberné miesta v čo najkratšom čase. Dotknutých obyvateľov žiadajú o pochopenie a trpezlivosť,“ dodal.

Zaplavené ulice a spadnuté stromy

Ako doplnila žilinská krajská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková, v Žiline zaplavilo podjazd z Rajeckej cesty v smere na Solinky. Polícia tiež eviduje spadnuté stromy na elektrické vedenie na Bratislavskej ulici v Žiline. V Slovenskom Pravne, na konci obce Abramová, je spadnutý strom cez cestu a blokuje jeden jazdný pruh.

„Ulica Košická v Žiline je ťažko prejazdná,“ povedala hovorkyňa. V Slanickej Osade na Orave je podľa Šefčíkovej spadnutý strom na ceste. „Celkovo na Orave evidujeme viac popadaných stromov,“ upozornila.

Búrka, ktorá sa Žilinou prehnala v popoludňajších hodinách, spôsobila popadanie niekoľkých stromov v Bôrickom parku a v mestskej časti Brodno.

„Zároveň dážď zaplavil viaceré úseky ciest, estakádu, okolie Rondla, úsek pri žilinskej nemocnici a podobne,“ priblížila hovorkyňa Žiliny Zuzana Holienčíková. V mestskej časti Považský Chlmec podľa jej slov udrel blesk do rodinného domu, pričom začala horieť strecha. Zdôraznila, že žiadne osoby neboli zranené.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny