Viaceré európske krajiny očakávajú počas najbližších dní mimoriadne vysoké teploty. Taliansko vydalo na sobotu (15. 7.) výstrahu najvyššieho červeného stupňa pre 15 miest. Informovala o tom stránka stanice BBC a agentúra ANSA.
Na severe Talianska počas uplynulého týždňa zomrel muž, štyridsiatnik. Viacerí turisti v tejto krajine mali zdravotné problémy z dôvodu úpalu. Príčinou je vlna horúčav, ktorú Talianska meteorologická spoločnosť (SMI) nazvala Kerberos podľa trojhlavého psa z prvej časti (Peklo) Danteho Božskej komédie, píše BBC.
Talianske úrady na sobotu vydali výstrahu najvyššieho červeného stupňa pred horúčavami pre 15 miest vrátane turisticky vyhľadávaného Ríma, Florencie a Bologne. Na nedeľu (16. 7.) je tento zoznam rozšírení o ďalšie mesto, píše ANSA.
Talianska vláda osobám v oblastiach s výstrahou odporúča, aby sa v čase medzi 11.00 h a 18.00 h vyhýbali priamemu slnečnému žiareniu a venovali zvýšenú pozornosť starším ľuďom či zraniteľným skupinám obyvateľstva.
Najvyššia nameraná teplota v Európe
Európska vesmírna agentúra (ESA) uviedla, že mimoriadne vysoké teploty sa môžu vyskytnúť aj v Španielsku, Francúzsku, Nemecku a Poľsku. ESA sleduje teplotu na území krajín i na mori prostredníctvom svojich satelitov, píše BBC.
Najvyššiu teplotu, aká bola dosiaľ v Európe zaznamenaná, namerali v auguste 2021 na meteorologickej stanici pri Syrakúzach na talianskom ostrove Sicília, kde ortuť teplomera ukázala 48,8 stupňa Celzia. Teploty v Európe by sa počas najbližšieho týždňa na základe predpovedí mohli k tejto hodnote priblížiť.
Grécko v uplynulých dňoch zaznamenalo viac než 40-stupňové teploty a aténska Akropola bola v piatok počas najväčších horúčav uzavretá s cieľom chrániť návštevníkov.
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v piatok (14. 7.) uviedol, že na niektorých miestach krajiny by teplota počas víkendu mohla dosiahnuť až 38 stupňov Celzia. To je pre túto krajinu mimoriadne vysoká hodnota, píše BBC.