Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Koľko priemerne minú Slováci na letnú dovolenku? Muži utrácajú viac ako ženy

Takmer polovica ľudí si ju dovoliť nemôže vôbec.

Koľko priemerne minú Slováci na letnú dovolenku? Muži utrácajú viac ako ženy
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Leto je v plnom prúde. Mnoho ľudí sa však zamýšľa nad tým, či si tento rok vôbec bude môcť dovoliť zabezpečiť dovolenku pre celú rodinu. Portál Kariéra uvádza, že Slováci by chceli ideálne minúť na letnú dovolenku najviac 300 až 600 eur a väčšinou siahajú na svoje úspory.

Dvadsaťjeden percent opýtaných plánuje financovať letnú dovolenku z bežných príjmov, ktoré sú na to dostatočné.

Slováci by chceli v ideálnom prípade minúť na letnú dovolenku najviac 300 až 600 eur, pričom väčšinou siahajú na svoje úspory. Takmer polovica ľudí zostane tento rok bez dovolenky, ktorú si nemôžu dovoliť. Vyplýva to z online prieskumu Kariéra.sk, ktorý pre portál realizovala spoločnosť ResSOLUTION Group.

Tretina ľudí si na dovolenku vopred šetrí

Z online prieskumu vyplýva, že približne tretina opýtaných plánuje svoju letnú dovolenku financovať z úspor z minulých mesiacov či rokov. Najväčšie zastúpenie je medzi vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi z väčších miest. V porovnaní s ľuďmi s nižším vzdelaním dokážu lepšie narábať so svojimi peniazmi a každý mesiac si odkladajú zo svojej výplaty. Vďaka tomu sa ich výdavky na letnú dovolenku nedotknú tak, ako iných skupín obyvateľstva.

„Zhruba 21 percent opýtaných plánuje financovať letnú dovolenku z bežných príjmov, ktoré sú na to dostatočné. Väčšinou ide o Slovákov vo veku 35 až 54 rokov, ktorí pochádzajú z veľkého mesta. Medzi ďalšie spôsoby financovania letnej dovolenky patria bonusy a prémie, prípadne dary a podpora od rodiny. Niektorí Slováci sú ochotní si na zaplatenie dovolenky vziať úver a pôžičku (1,5 percenta) alebo si rezervovať pobyt prostredníctvom cestovnej kancelárie, ktorá ponúka možnosť platiť na splátky (1,3 percenta). Najčastejšie ide o obyvateľov stredného Slovenska,“ uvádza Katarína Tešla, manažérka odboru komunikácie a PR portálu Kariéra.sk.

Približne 40 percent respondentov uviedlo, že na letnú dovolenku neplánujú ísť z dôvodu finančných obmedzení alebo iných osobných dôvodov. Najväčšie zastúpenie týchto ľudí je medzi Slovákmi vo vekovej skupine 55 a viac rokov a tými, ktorí majú len základné vzdelanie, prípadne stredoškolské bez maturity. Čo sa týka bydliska, bez dovolenky zostanú predovšetkým obyvatelia východného Slovenska.

Muži míňajú na dovolenku viac ako ženy

Prieskum tiež poukazuje na to, že sociálno-ekonomický rozdiel v prístupe k letnej dovolenke je stále prítomný. Približne tretina respondentov by sa chcela zmestiť do sumy 300 až 600 eur, zatiaľ čo až 19 percent plánuje minúť viac ako 1 500 eur. Ide teda o obrovské rozdiely medzi slovenským obyvateľstvom.    

Zaujímavosťou je, že muži plánujú na letnej dovolenke utratiť viac peňazí ako ženy, priemerne ide o vyše 330 eur. Čo sa týka priemernej čiastky, ktorú majú opýtaní v pláne minúť počas letnej dovolenky, ide o sumu 1 096,33 eur.

Nadpriemerné utrácanie sa týka predovšetkým obyvateľov veľkých miest vo vekovej skupine 35 až 54 rokov. Naopak, najšetrnejší sú ľudia nad 55 rokov zo stredného Slovenska, prípadne tí, ktorí majú len základné vzdelanie.

Celkový výsledok prieskumu naznačuje, že hoci je väčšina Slovákov ochotná investovať do svojej letnej dovolenky, existuje aj početná skupina tých, ktorí si ju nemôžu dovoliť. Toto číslo je dokonca ešte vyššie v porovnaní s minulým rokom. Vtedy letnú dovolenku neplánovalo približne 37 percent obyvateľov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika