Zo základne na Myse Canaveral na Floride v sobotu (1. 7.) odštartovala kozmická loď Euclid Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Jej cieľom je pomocou výkonného teleskopu a ďalších zariadení zmapovať vesmír, jeho vývoj a štruktúru.
Mala by zároveň odborníkom poskytnúť údaje potrebné na pochopenie dvoch najzáhadnejších vesmírnych javov – temnej hmoty a temnej energie. Euclid do vesmíru vyniesla raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX.
Necelú hodinu po štarte vyslal Euclid prvý signál na Zem. V riadiacom stredisku misie v Nemecku to podľa agentúry AP vyvolalo hlasné prejavy nadšenia.
Pozrite si záznam štartu kozmickej lode Euclid:
„Detektív temného vesmíru začína svoju misiu. Euclid je na ceste k odhaleniu vesmírneho tajomstva tmavej hmoty a tmavej energie a povie nám viac o zvláštnej minulosti a konečnom osude nášho vesmíru,“ uviedla ESA na Twitteri.
Dvojtonová sonda sa teraz vydá zhruba na mesačnú cestu k takzvanému druhému Langrangeovmu bodu (L2), ktorý sa nachádza vo vzdialenosti asi 1,5 milióna kilometrov od Zeme.
Odtiaľ Euclid, pomenovaný po gréckom matematikovi Euklidovi, zostaví trojrozmernú mapu vesmíru, ktorá má zahŕňať dve miliardy galaxií a bude zodpovedať jednej tretine nebeskej klenby.
Odborníci dúfajú, že vďaka tejto mape odhalia stopy po tmavej hmote a temnej energii. Tieto dva javy sú pre kozmológiu záhadou, odhaduje sa však, že majú zásadný vplyv na celý vesmír – bez nich vedci totiž nedokážu vysvetliť, ako funguje.
Misiu Euclid v hodnote 1,4 miliardy eur naplánovali na šesť rokov. Po niekoľkých testoch by sa prvé snímky mali k vedcom dostať na jeseň.