Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Mimoriadnu schôdzu ku kompenzáciám pre samosprávy neotvorili ani na štvrtý pokus

Prezentovalo sa 48 poslancov.

Mimoriadnu schôdzu ku kompenzáciám pre samosprávy neotvorili ani na štvrtý pokus
Na snímke rokovacia sála Národnej rady SR. Foto: TASR

Ani štvrtý pokus o otvorenie mimoriadnej schôdze k návrhu skupiny 30 poslancov na prijatie uznesenia Národnej rady (NR) SR o kompenzačných opatreniach súvisiacich s rastom cien energií nevyšiel. Prezentovalo sa len 48 poslancov. NR SR preto opäť nebola schopná sa uznášať. Schôdzu tak ukončili.

Prvý pokus o otvorenie schôdze sa v piatok (21. 7.) skončil neúspechom, vtedy sa prezentovalo len 57 poslancov. Druhý pokus ešte v piatok dopadol podobne, prezentovalo sa ich len 60.

Poslancov nebol dostatok na otvorenie schôdze ani na sobotňajší tretí pokus. Vtedy sa ich prezentovalo 46.

Reakcie

Je nepochopiteľné, že 108 miliónov eur, ktoré sú v štátnom rozpočte, odmieta súčasná úradnícka vláda samosprávam vyplatiť. Bývalá vládna koalícia sa rozhodla zabrániť tomu, aby sa konala schôdza, ktorá by rokovala o peniazoch pre samosprávy. Na tlačovej konferencii sa tak vyjadril predseda Smeru-SD Robert Fico. Miroslav Kollár zo strany Demokrati hovorí o predvolebnej kampani.

„Verím, že tí poslanci, ktorí si zrazu spomenuli na samosprávy, lebo je pred voľbami, tak po voľbách neschvália taký štátny rozpočet na budúci rok, ktorý nebude samosprávam garantovať nevyhnutný minimálny príjem, aby vedeli zabezpečovať služby, ktoré im ukladá zákon,“ uviedol Kollár.

Fico si myslí, že poslanci bývalej koalície „bojkotovali“ mimoriadnu schôdzu ku kompenzáciám cien energií pre samosprávy vo výške 108 miliónov, pretože by priznali, že „rozbili verejné financie“.

Kollár sa vyjadril, že nespochybňuje to, že samosprávy potrebujú pomoc. Zdôraznil však, že premiér Ľudovít Ódor prisľúbil, že bude hľadať cestu, ako samosprávam peniaze vyplatiť. „Vo chvíli, keď bude mať v ruke čísla o vývoji hospodárenia, tak tú cestu nájde. Ak sa to podarí, tak samosprávy s odretými ušami do konca roka prežijú,“ uviedol Kollár.

Riešenia vidí aj v odpustení tzv. covidových pôžičiek či v dofinancovaní preneseného výkonu štátnej správy, ktoré vykonávajú samosprávy za štát. Spôsob financovania by mal byť nastavený podľa toho, aké kompetencie majú samosprávy a aké má štát.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko