Presne pred rokom vypukol najrozsiahlejší požiar v histórii Českej republiky v Národnom parku České Švajčiarsko. Zničil 1 060 hektárov lesa. Zasahovali pri ňom tisíce hasičov a stovky kusov techniky. Uhasiť sa ho podarilo až po 20 dňoch. Ako požiar zmenil národný park, aké opatrenia boli prijaté a vrátili sa do obce turisti? Po roku na mieste činu zisťoval štáb RTVS.
„Horieť začalo v rokline Malinový důl,“ spresnil hovorca NP České Švajčiarsko Tomáš Salov.
Pod rozsah požiaru sa podpísali preskoky ohňa v korunách stromov, ale aj roky sucha a kôrovcová kalamita. Kritici vinili NP z nevyťaženého suchého dreva, požiar sa ale šíril i na holinách.
Výročiu požiaru sa venovala redaktorka RTVS Katarína Vítková:
“Množstvo paliva má vplyv na intenzitu požiaru. Ale analýzy vedcov ukázali, že na týchto holinách sa požiar šíril menej, ale rýchlejšie ako v oblastiach, kde niečo bolo,“ spresnil Salov.
v jednom mieste NP vidieť ostrú hranicu lesa. Na jednej strane je smreková monokultúra založená človekom, na druhej strane prírode blízky les. V oboch častiach horelo a obe časti sa s požiarom vysporiadali inak.
“Z toho vyplýva poučenie, že chod lesa by sme mali ovplyvňovať čo najmenej, ponechať čo najviac obnovnej činnosti na prírode a zasahovať do skladby lesa len tam, kde je to absolútne nevyhnutné, t. j. v tesnej blízkosti obcí,“ uviedol Salov.
Ťažko prístupný skalnatý terén vyžadoval aj nasadenie siedmich vrtuľníkov s bambivakmi. Na pomoc prileteli helikoptéry zo Slovenska, Poľska a lietadlá z Talianska a Švédska.
Evakuovali päť obcí
Pre požiar evakuovali päť obcí. V obci Mezná zhoreli tri domy, medzi nimi i dom pána Hrdličku.
“Bolo to šialené. Nemali sme v úmysle sa vziať, ale bolo to smutné obdobie roka. Moja žena nakreslila nový dom, takže hľadáme lepší,“ vysvetlil chalupár z Meznej Pavol Hrdlička, ktorý prišiel o dom.
Dominatu NP Pravčickú bránu navštívilo o 30 tisíc turistov viac ako v minulom roku. Do úžlabín sa však turisti vracajú len pomaly.
“Prišli sme sa pozrieť, ako to tu vyzerá po roku, čo sa tu zmenilo a podporiť cestovný ruch, počujeme samú nemčinu, poľštinu, občas slovenčinu. Čechov je tu veľmi málo,“ uviedla turistka z Vysočiny pani Zdenka.
Vedúci hospodárskej činnosti obce Hřensko Robert Drnovec uviedol, že išlo o pokles turistov
až o 70 percent.
NP zintenzívnil ochranu a zvýšil na vybraných miestach počet záchytných nádrží s objemom 50-tisíc litrov vody. Nádej na obnovu už raší i zo spáleniska.
“Po požiari tu bolo všetko čierne. Na mnohých miestach plocha tlela až sa začala sa objavovať prvá vegetácia,“ vysvetlil Salov.
K založeniu požiaru sa prihlásil 36-ročný bývalý dobrovoľný strážca NP. Či jej aj skutočným vinníkom požiaru, ktorý napachál škody za viac ako 100 miliónov korún (asi 4,2 milióna eur), objasňuje polícia.