Na hlavný obsah

Rakúsko a Švajčiarsko sa chcú pripojiť k európskej protivzdušnej obrane

Podľa niektorých krajín to narúša neutralitu Švajčiarska.

Rakúsko a Švajčiarsko sa chcú pripojiť k európskej protivzdušnej obrane
Napravo švajčiarska ministerka obrany Viola Amherdová víta nemeckého ministra Borisa Pistoriusa. V pozadí rakúska ministerka obrany Klaudia Tannerová. Foto: TASR/AP

Švajčiarsko a Rakúsko sa chcú pripojiť k európskej protivzdušnej obrane. Dokument, v ktorom tento zámer vyhlasujú, v piatok (7. 7.) podpísali v Berne rakúska ministerka obrany Klaudia Tannerová spolu so švajčiarskou ministerkou obrany Violou Amherdovou. Uviedla to agentúra APA.

Podpisu sa zúčastnil aj nemecký minister obrany Boris Pistorius. Projekt známy pod anglickým názvom European Sky Shield Initiative vedie Nemecko.

Podľa agentúry APA sa Švajčiarsko a Rakúsko domnievajú, že pripojením k obrannému projektu, ktorého súčasťou sú hlavne krajiny Severoatlantickej aliancie, neporušujú svoju neutralitu. S tým však nesúhlasia niektoré skupiny v oboch krajinách.

„Nezapadá to (účasť na projekte) do striktnej neutrality Švajčiarska,“ povedal agentúre Reuters Werner Gartenmann zo skupiny Pro Schweiz. Opozičná Slobodná strana Rakúska (FPÖ) chce o pripojení k projektu vyhlásiť referendum.

S projektom európskeho protiraketového štítu, ktorého cieľom je nakúpiť systémy, ktoré pochádzajú čiastočne z USA a Izraela, prišlo vlani v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu Nemecko.

K plánu, predstavenému v Prahe, sa pripojilo pred piatkovým podpisom 17 krajín. Má za cieľ znížiť náklady na obstaranie a údržbu systémov cez koordinované rokovania krajín zapojených do projektu, uvádza agentúra Reuters.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet