Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Rezort diplomacie si predvolal maďarského veľvyslanca pre Orbánove výroky o Slovensku

O Slovensku hovoril ako o "odtrhnutých územiach".

Rezort diplomacie si predvolal maďarského veľvyslanca pre Orbánove výroky o Slovensku
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/DPA

Rezort diplomacie si predvolal maďarského veľvyslanca Csabu Balogha v súvislosti s výrokmi predsedu vlády Maďarska Viktora Orbána o „práci pre vlasť na odtrhnutých územiach“. Požiadali ho, aby Orbánove slová vysvetlil. Potvrdil to komunikačný odbor ministerstva zahraničných vecí, upozornil na to Denník N.

„Československo a neskôr Slovensko či Maďarsko sú rovnakými nástupníckymi štátmi Rakúsko-Uhorska. Od dnešného Maďarska sa teda nemohlo nič odtrhnúť,“ reagovalo ministerstvo. Šírenie takýchto naratívov kýmkoľvek ide podľa neho „nezmyselne proti dobrým susedským vzťahom a stabilite v našej oblasti“.

Spochybňovanie územnej integrity či suverenity Slovenska akýmkoľvek priamym alebo nepriamym spôsobom je pre rezort absolútne neprijateľné. „Opakujeme preto, že máme záujem na normálnych a pokojných vzťahoch s Maďarskom, ale s rešpektom a vnímaním vzájomných citlivostí. Aktuálne vyjadrenia maďarského premiéra nejdú týmto smerom,“ uviedlo MZVEZ.

Kritizoval maďarskú menšinu na Slovensku

Maďarský premiér Orbán cez víkend na letnej univerzite Maďarov v Rumunsku kritizoval maďarskú menšinu na Slovensku, ktorá napriek tomu, že tvorí zhruba desať percent obyvateľstva, nedokáže zabezpečiť svoje zastúpenie v slovenskom parlamente.

„Milí Maďari z Felvidéku, je to dosť absurdná situácia. Žije tam na Slovensku pol milióna Maďarov. Nemôžeme povedať, že kvôli Slovákom sa nedokážeme zmobilizovať, aj keď iste aj oni robia rôzne špekulácie. To však je už súčasťou života,“ povedal. Situáciu označil za slabý výkon, pokiaľ niekto chce niečo urobiť pre svoju vlasť v „odtrhnutých častiach krajiny“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko