Nigerskí pučisti dva dni po zadržaní prezidenta Mohameda Bazouma vyhlásili za nového vodcu krajiny generála Abdourahamana Tchianiho. Informujú o tom agentúry AFP a AP.
Tchiani bol šéfom prezidentskej ochranky a viedol stredajší prevrat, počas ktorého armáda zajala demokraticky zvoleného prezidenta Bazouma. V piatok sa Tchiani prihovoril národu prostredníctvom televízie a požiadal o podporu puču.
Tiani je lídrom zoskupenia Národná rada pre ochranu vlasti (CNSP), ktoré zvrhnutie prezidenta zosnovalo, píše AFP. V piatkovom prejave pučom ospravedlnil zhoršujúcou sa bezpečnostnú situáciu v krajine a kritizoval nedostatočnú spoluprácu s vojenskými vládami susedných krajín.
Sahel dlhodobo sužuje násilie islamistických skupín napojených na teroristické organizácie Al-Káida a Islamský štát (IS). V boji proti násiliu islamistov doteraz Niger predstavovala kľúčového spojenca pre Spojené štáty a Francúzsko.
Zoskupenie CNSP začalo prevrat v stredu. Počas nasledujúceho dňa podporilo zvrhnutie hlavy štátu aj velenie armády. Vo štvrtok (27. 7.) stovky stúpencov prevratu zapálili sídlo vládnucej strany. Niektorí demonštranti mávali ruskými vlajkami a skandovali protifrancúzske slogany na protest proti vplyvu tejto niekdajšej koloniálnej mocnosti v oblasti Sahelu.
Niger bol poslednou demokratickou krajinou z troch susedných štátov západnej Afriky. Frustrácia z neschopnosti štátu zabrániť násilným útokom na mestá a dediny čiastočne podnietila od roku 2020 dva prevraty v Mali a dva v Burkine Faso.
Demokraticky zvolený prezident Bazoum v Nigeri vládol od apríla 2021. Históriu krajiny sprevádzajú od získania nezávislosti v roku 1960 štátne prevraty a početné pokusy o prevzatie moci.